Genel

2 Adımda iPhone 4013 Hatası Çözümü

iphone 4013 hatasi neden olur

iTunes ve 3utools gibi programlar aracılığı ile yazılım güncelleme veya yazılım sıfırlama yaparken ortaya çıkan iPhone 4013 hatası yazılımın telefonun hafızasına yüklenirken bir sorunla karşılaşılmasından dolayı çıkmaktadır. Genellikle iphone anakart arızası olarak karşımıza çıkan bu itunes 4013 hatası, bozuk usb giriş yerlerini kullanılmasından veya ara bağlantı kablosu olan lightning kablonun arızalı olmasından da meydana gelmektedir.

iTunes üzerinden sürekli itunes 4013 hatası alıyorsanız alternatif program olarak 3utools programını kullanarak yazılım yüklemeyi deneyebilirsiniz.

iPhone 4013 Hatası Kesin Çözüm

Bilgisayar ve iphone arasında veri alışverişi sağlanamaması sebebi ile kaynaklanan bu hatayı çözmek için birkaç basit yol deneyebilir sorun düzelmezse iphone anakart tamiri için servislerimize gelebilirsiniz. Anakart tamiri için servise gelmeden önce lütfen aşağıdaki adımları deneyerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

  • İnternetini kullandığınız modemi kapatıp 5 dakika bekleyin ve tekrar açın
  • iTunes programının güncellemesi yapın
  • iTunes programında sorun varsa 3utools programını yükleyin
  • Antivirüs programlarını kapatın
  • Telefonun şarjı %50 ve üzeri olduğuna emin olun
  • Şarj girişinde veya bağlantı kablosunun sorunsuz olduğuna emin olun
iphone 4013 hatasi

Gerekli kontrolleri yapıp yazılım güncellemesi veya yazılım sıfırlama yapmaya hersey hazır ise acele etmeden aşağıdaki adımlara devam edebilirsiniz.

İlk bölümde anlattığımız işlemleri daha önce yaptıysanız yada denemeniz başarısız olduysa acele etmeden aşağıda anlatılan diğer kontrol ve deneme yöntemlerine inceleyerek 4013 hatası sorununu çözebelirsiniz.

Bu hata iphone 5 serisinde kendini kırmızı ekran aniden kırmızı bir ekrana dönüp kapanarak gösterir. iTunes geri yükleme yaparken yada normal kullanımda bir anda ortaya çıkar. Bazı durumlarda sürekli bir şekilde elma işareti görünerek telefon açılıp kapanmaya başlar. Bozulan sistem dosyaları veya disk üzerinde ölü hücrelerin olması sebebi ile görülen bu hataların giderilmesi için servis müdahalesi gerekebilir. 

Bazı durumlarda iphone pil arızası sebebi ile ortaya çıkan itunes hataları, telefonun işlem sırasında yetrli güç çekemediği için ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında iphone batarya değişimi yapılması gerekmektedir.

Yazılım İle iPhone 4013 Hatası Çözümü

Yazılım işlemine başlamak için önce iphone dfu moduna almak gerekir. 

iPhone 6s ve öncesi modellerde home tuşu ile aynı anda telefonu açma kapama tuşuna basılı tutarak yazılım yükleme moduna alıyoruz.

iPhone 7 ve 7 Plus modelinde ise telefonu açma kapama tuşu ile ses kısma düğmesine aynı anda basılı tutarak yazılım sıfırlama moduna alıyoruz.

iPhone 8 ve üzeri modellerde ( iphone x gibi tam ekran olan ve home tuşu olmayan modellerin tamamında ) sırasıyla ses yükseltme tuşuna basıp bırakıyoruz hemen ardından ses kısma tuşuna basıp bırakıyoruz ve son olarak telefonu açma kapama tuşuna itunes e bağla işareti gelene kadar basılı tutuyoruz.

Kurtarma modunda iTunes veya 3u tools programı ile yazılım sıfırlamaya başlayabilirsiniz basarak kurtarmayı başlatın. Eğer telefonunuzun yazılımı hazır değil ise kullanış olduğun itunes veya 3utools programı güncel ios yazılımını indirecek ve yüklemeye o zaman başlayacaktır.

Donanımsal iPhone 4013 Hatası Çözümü

iPhone 4013 hatası çözümü için yazılım denemesi ve kablo ile usb girişlerini de denemenize rağmen sorun düzelmedi ise telefonun harddiski ( hafızası ) bozulmuş demektir. Hafızası bozulan telefonlarda hiç bir şekilde veri yüklemesi veya bilgi kurtarımı yapılamaz. iPhone hafıza değişimi yaparak veya hafızanın çalışmasına engel olacak unsurlar ortadan kaldırılarak itunes üzerinde yazılım yüklerken  aldığınız 4013 hatası çözülecektir. Hafıza adı verilen nand parçasının kesin arızalı olduğu tespit edildiğinde cüzi bir ücret karşılığında telefonun mevcut hafıza kapasitesini 64g gb 128gb 256gb 512 gb gibi seçeneklere yükselterek tamir etme imkanınız vardır.

Bakınız : iPhone Anakart Tamiri Nasıl Yapılır

iPhone şarj olmuyor ise kablo ile bilgisayara bağlanarak yazılım yüklemesi yapamazsınız, yada yazılımı bozuk yükleyerek itunes hata kodları verir.