Kamera Sorunları, Genel

iPhone Kamera Bulanık Çekiyor Ne Yapmalıyım

iphone on kamera bulanik cekiyor

iPhone marka akıllı cep telefonlarını tercih etmemizin nedenlerinin başında gelen kameranın net ve çok gerçekçi resim çekme özelliğidir. Telefonun zamanla maruz kaldığı darbeler ve toz yüzünden kameranın lensi tozlanarak net resim çekmesini engellemektedir. Kamera lensinde oluşan sorunlar sebebi ile bulanık, titreyerek veya ışıkta lekeli resim ve video çekmeye başlamaktadır. Bu yazımızda iPhone kamerası bulanık çekiyorsa yapmanız gerekenler hakkında belli başlı temizlik işlemi ile kameranın değişmesi mi gerekiyor? yoksa sadece temizlik ile sorunu çözülebilir mi? diye detaylı olarak anlatacağız. Şimdiden kolay gelsin. Umarım sadece iphone kamera temizliği yaprak bulanık ve lekeli resim çekme sorunundan kurtulursunuz.

iPhone Kamerası Bulanık Çekiyorsa Yapmanız Gerekenler

iPhone ön kamera ( selfie kamerası ) ve arka kamerada bulanık resim çekme sorunu genelde kamera camlarının temizlenmesi ile çözüme kavuşssa bile, bazı durumlarda telefonun açılarak içerisine biriken tozların temizlenmesi ve koruma bandının yenilenmesi gerekir. Hatta çok fazla zarar gören kameranın değişmesi bile gerekebilmektedir.

iPhone Ön Kamera Bulanık Çekiyor Sorunu

iPhone ön kamera bulanık çekiyor ise telefonda ekran koruyucu varmı yok mu diye kontrol etmeliyiz. Eğer ekran koruyucu var ise bunu çıkartmalı ve ekranı hafif nemli bir bez ile düzgünce silerek ön kamerada resim ve video çekerken bulanıklık sorununu kontrol etmeliyiz.

Ekran koruyucu çıkartıp temizledikten sonra bulanık resim çekme sorunu düzelmedi ise telefonun ekranını açarak kulak temizleme aparatı ile çok hafif bir şekilde ön kamera lensini temizlemeli ve test işlemini tekrardan yapmalıyız.

Ekran camında ön kameraya denk gelen bölümden derin çizikler ve çatlak var ise bu da kameranın net çekmesini engeller ve buğulu ve soluk renklerde bir görüntü verir. Ekrandaki çizikler ve çatlak kameranın net çekmesini engeliyor ise iPhone ekran değişimi veya daha uygun maliyetli iphone ön cam değişimi yapılması gerekecektir.

Kamera lensini ve ekran camını temizledikten sonra, ekranda ön kameraya denk gelen bölümde çizik ve çatlak olmamasına rağmen buğulu ve bulanık tonlarda resim çekmeye devam ediyor ise yeni bir iphone ön kamera ile değişimi yapılıp sorun çözüme kavuşturulabilir.

Bu testlerin ve kontrollerin tamamı servisimizde yaptırabilir ayrıca gerekli onarımlarında yapılmasını sağlayarak telefonun içerisine bundan sonra toz kaçarak kameranın bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

iPhone Arka Kamera Bulanık Çekiyor Sorunu

iPhone arka kameranı bulanık çekiyor sorunu genelde toz ve kirden kaynaklı olsa da farklı sebepleri de olabilmektedir. Bunların başında kamera camında oluşan çatlak ve çizikler gelmektedir. Kamera camında oluşan çatlak veya çizikler ışık kırılması yaratarak kameranın bulanık çekmesine sebep olur. Ayrıca kamera lensi ve manyetiği zarar görmüş iphone telefonlarda video ve resim çekerken titreme sorunu da ortaya çıkabilirmektedir.

Çözüm Yolları

iPhone kamera bulanık çekmesini kendiniz basitçe düzeltebileceğiniz durumlar vardır. Diğer sorunlarda uzman teknik servislerden destek almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde telefona kalıcı zararlar verebilirsiniz.

  1. Kamera önünde koruyucu vara bunu çıkartın
  2. Kamera camını temizleyin
  3. Kameraya mıkntaıs yaklaştırıp sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin
  4. iPhone kamerasını temizlemek için telefonu sökümesini sağlayın.
  5. Bulanık çeken kamerayı yenisi ile değiştirin.