FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Telefonumun Ekranında Siyah Leke Çıktı Ne Yapmalıyım?

Telefonumun Ekraninda Siyah Leke Cikti Ne Yapmaliyim

Telefonun ekranında siyah leke çıkması bir darbe, baskı veya daha önce yapılan ekran değişimi gibi tamir işleminde yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Telefonun ekranında oluşan siyah leke, ekranın genelde köşelerinde ortaya çıkar ve bu siyahlık zamanla ekranın tamamına yayılarak görüntü kaybına neden olur.

Ekranın dışında kırık olmadığı halde iç ekran oluşan mürekkep dağılması gibi siyah leke piksellerin bozulması ve giderek dağılması sebebi ile kullanıma engel olabilir.

ekranda siyah leke oluşması

ekranda siyah leke oluşması

Mürekkkep dağılmasına benzeyen siyah leke oluştuğu yerde, ekranın daha fazla ısındığını farkedebilirsiniz. Bu durum telefona zarar verebilecek bir arıza olmasa bile zamanla büyüyerek telefon kullanımını imkansız hale getirebilir.

Ekran Oluşan Siyah Leke Telefona Zarar Verir mi ?

Telefon ekranında oluşan siyah leke telefona ciddi anlamda bir zarar vermez. Ekranda oluşan mürekkep dağılması sonrası leke oluşan bölümdeki yazıları, uygulamaları görmenize engel olur ve kullanımızı biraz zorlaştırır.

ekranda oluşan siyah leke telefona zarar verir mi?

ekranda oluşan siyah leke telefona zarar verir mi?

Siyah leke oluşan ekran, telefonun normalden daha fazla enerji harcamasına ve şarjın biraz daha hızlı bitmesine etken olabilmektedir.

Telefon ekranında siyah leke oluştuğu zaman bilgilerinizin kaybolmaması amaçlı telefonun yedeklenmesi gerekmektedir.

Belli bir kullanım sonrası dokunmatik sorunu ve ekranın tamamen siyah olma durumu ortaya çıkabilmektedir.

Telefonun Ekranında Oluşan Siyah Leke Geçmesi İçin Ne Yapmak Gereklidir?

Telefonun ekranında oluşan siyah leke sonrasında öncelikle bilgilerinizin kaybolmaması için bilgilerinizin yedeğini bilgilsayara, icloud hesabına veya google drive kullanarak yapmanız gerekmektedir.

Ekranda oluşan kalıcı siyah leke kendiliğinden düzelmez. Bu sorunun giderilmesi için ekran değişimi yapılması gerekmektedir. iPhone orjinal ekran değişimi fiyatı bazı modellerde çok yüksek olduğu için muadil ekran seçenekleri de tercih edilebilir.

Samsung ve diğer android ( Xiaomi, Oppo, Huawei ) telefonların ekranında oluşan siyah lekenin giderilmesi için yapılacak ekran değişim işlemlerinde orjinal ekranlar orta kasa ile beraber değişmektedir. Bu da tamir işleminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Samsung ekran değişimi yaptırmak için orjinal muadili ekran değişimi yaptırılacağı zaman ekran çıtasının düzgünce temizlenmesi ve iğne ucu kadar toz ve pislik kalmaması gerekmektedir. Çünkü ekran bu çıtanın üzerine montaj yapılacağı için ekrana baskı yapacak herhangi bir toz parçası bile ekranın kısa sürede arızalanmasına sebep olabilir.