Genel

Telefon Tamiri Sırasında Veriler Silinir mi?

Telefon tamiri, akıllı cihaz sahiplerinin en büyük korkularından bir tanesidir. Cihazın içerisindeki orijinal parçaların zarar görme ihtimali bir yana telefon tamiri sırasında verilerin de silinmemesi arzu edilmektedir. Peki, tamir esnasında veriler zarar görür mü? Citrus Mobil olarak hizmet süreçlerimizi sizinle paylaşıyoruz!

Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonlarda resim, video ve mesaj gibi pek çok veri depolanmaktadır. Bu veriler zaman zaman bulut sistemlere kaydedilse de çoğu kullanıcı bilgilerini kendi cihazında depolamak ister. Bu durumda telefondaki verilerin de silinmemesi önemlidir. Özellikle telefonun tamire gittiği durumlarda sıfırlanacağı düşüncesi verilerle alakalı endişelere neden olmaktadır.

tamirden sonra bilgiler silinir mi

Telefon Tamiri Sırasında Verilerin Silinmesi

Akıllı cihazların verileri ile alakalı çözümler farklı farklıdır. Tamirin mahiyeti ve kullanıcının talepleri doğrultusunda verilerin geleceğinin belirleneceği açıktır. Bu durumda aşağıdaki çözümleri dikkate almalı ve verilerinizi depolamayı ihmal etmemelisiniz.

  • Akıllı cihazınızın formatlanması gereken durumlarda verilerin tamamı silinmektedir,
  • Cihazınızın bozulması ve açılmaması durumunda verileriniz silinmektedir,
  • İşletim sistemi kaynaklı problemlerde verilerin silinmesi gerekir.

Tüm bu durumlar cihazınızdaki verilerin kaybolmasına neden olur. Üstelik bu verileri geri getirmek de imkansızdır. Eğer siz de tamir hizmeti alacaksanız verilerinizin akıbetini bilerek çözüme başvurmalısınız. Bu aşamada en doğru yöntem telefonun tamire verilmeden önce veri yedekleme işleminin yapılmasıdır.

Veri Yedekleme İşlemi Nedir?

Akıllı cihaz tamiri esnasında yaşanabilecek veri kayıplarını önlemek adına cihazdaki bütün kayıtların yedeklenmesi gerekir. Yedekleme işlemi iOS ve Android işletim sistemi için hemen hemen aynıdır. Bulut yazılımlarını kullanarak bütün verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Verilerin silinmesi durumunda depoladığınız alandan bütün verileri geri almanız mümkündür.

Bulut sistemlerde veri yedeklemesi yapmanız güvenlik açısından da herhangi bir endişeye neden olmamalıdır. Bu çerçevede verilerin silinmesi sizin için ciddi problemlere yol açmayacaktır. Citrus Mobil olarak verilerinizin güvenliğini önemsiyor olsak da bize teslim edeceğiniz cihazların mutlaka yedeklendiğinden emin olunuz.

bilgi silinmemesi icin yedekleme nasil yapilir

Hangi Telefon Tamiri İşlemleri Sırasında Veriler Silinir?

Verilerin silinmesinin sizin adınıza yol açacağı olumsuzlukları önlemek için veri yedekleme çok önemlidir. Ancak yedeklemeyi unuttuğunuz anlarda hangi durumların veri kaybına neden olacağını bilmeniz daha başarılı sonuçları beraberinde getirecektir.

  • Akıllı cihazınızda bir ana kart arızası varsa ve işlemci zarar görmüşse tamir esnasında,
  • Tamir sırasında cihaza format atılmasını gerektiren durumlarda,
  • İşletim sisteminin yeniden yüklendiği tamir işlemlerinde veriler silinmektedir.

Yukarıdaki durumlar veri kaybına neden olurken aşağıda sıralanan hallerde veri kaybı yaşanması söz konusu olmamaktadır.

  • Ekran değişiminde,
  • Cihazın batarya ya da pilinin değiştirilmesi,
  • Telefon kasasının değiştirilmesi durumunda verilerinizin kaybolması söz konusu değildir.

Telefon tamiri ile alakalı veri kaybolması sorunlarınızla alakalı Citrus Mobil ile iletişime geçerek de bilgi alabilirsiniz. Citrus Mobil olarak akıllı cihazınızın tamiri ve verilerinizin korunması adına size en iyi hizmeti sunuyoruz.