Genel

Telefon Şarjdayken Çok Isındı Uyarısı Nedir ve Çözümü

Telefonu şarja taktığınız zaman çok ısındı uyarısı vererek şarj etmeyi kesiyor sorunu ile telefon boşta dururken çok ısındı uyarısı veriyor sorunu birbirine benziyor olsa da, farklı sebepleri vardır.

Bu arızaları iPhone ve Samsung telefonlarda farklı sebeplerden dolayı verdiği için ayrı ayrı belirteceğiz. iPhone harici diğer markalarda xiaomi, oppo, huawei gibi andorid telefonlar samsung ile aynı nedenlerden arıza vermektedir.

iPhone’un Kullanılmadan Önce Soğuması Gerekiyor Neden Yapar ?

“iPhone’un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor” uyarısı telefonun anakartının herhangi bir sebep ile aşırı ısınmasından verdiği bir güvenlik uyarısıdır. Telefon bu uyarıyı vererek çalışan bütün fonksiyonları durdurak kullanmına kendini kapatır. Sadece acil durumlarda arama yapacağınız menü aktif kalır.

iphoneun kullanilmadan once sogumasi gerekiyor citrus 1

Bu sorunu veren sebeplerin başında telefonun güneşe çok maruz kalması ve bu sebepten belli ısı seviyesinin üzerine çıkmasıdır. Özellikle yaz ayarlarında kumsalda veya araba torpidosunun üzerinde aşırı sıcağa maruz kalmasından yapmaktadır.

Bu sebepten kaynaklı iPhone’un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor sorunu çözümü için, telefon sıcak olan yerden alınarak serin bir yerde ( klimalı bir ortamda, rüzgar esen bir gölge veya sıcaklı seviyesine etki etsin diye buzdolabının kapağını açarak önünde bekletmektir. ) ortalama 45-60 dakika bekletildiğinde telefon kendiliğinden düzelecektir.

Bir diğer sebep ise telefonda oluşan veri yolu arızaları, entegre sorunları gibi herhangi bir parçada oluşan kısa devre telefonu aşırı ısınmasına sebep olur. Böyle bir sorunda çözüm sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu arızaya sebep olan sorun genelde telefonun anakartı’dır. Telefon anakart tamiri ve iphone anakart tamiri konusunda sektörünün en tecrübeli ve uzman kadrosuna sahibiz.

Samsung Telefon Şarj Girişinde Nem Algılandı Sorunu ve Çözümü

Samsung telefonlarda en sık sorunlardan biri telefonun şarj girişinde nem algılandı sorunudur. Bu sorunun 2-3 ana sorunu vardır. Sorunların nedenleri ve çözümlerini aşağıda madde halinde anlatıyoruz. Sorununuza çkendiniz çözüm yaratamazsanız bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

  • Samsung telefonların şarj bölümünden aldıkları sıvı miktarına göre bazen belli bir sürede kendiliğinden düzelmekte, bazen onarım yapılması gerekebilmektedir.
  • Samsung telefonların kablosuz şarj özelliğini ve nfc özelliğini saylağaya parçada oluşan sorunlarda şarj ederken uyarı vermesine sebep olur.
  • Şarj soketinin arızalanması veya sıvıdan dolayı zarar görmesi de telefonda uyarı vermesine etkendir. Bu durumda şarj soketi değişmesi gerekecektir.
  • Telefonun anakartında oluşabilecek kısa devre ( genellikle şarj entegresinde oluşan arızalar bu hataları vermesine sebep olur ) gibi sorunlarda şarj esnasında uyarı verdirir.