iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone Ekranın Kenarında Açılma Sorunu ve Çözümü

iphone ekranin kenarinda acilma oldu ne yapmaliyim

iPhone telefonların ekranının kenar bölümlerinde yaşanan açılma sorununa acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde telefonun ekranı tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Bu da telefonun tamiri için yapacağınız masrafa ek masraf çıkartması demektir.

Öncelikle iPhone telefonlarda yaşanan bu ekran açılma sorunu nedir ve neyden kayklıdır onları anlatalım. Konuyu anlatırken de zaten çözümü otomatik olarak ortaya çıkmış olacak.

iPhone ekranın kenarı açılma sorunu

iPhone telefonların kasası ( arka tarafı ) bazı modellerde demir, bazı modeller de cam olarak tasarım yapılmıştır. Cam olarak yapılan arka bölümlerin de altında metal vardır. Bu arka bölümde kullanılan malzemeler iPhone ekranlarına göre çok daha sağlam ve parçalanması da bir hayli zordur. Telefonun ekran ve kasa arasında kalan parçalarda oluşan sorunlar ( özellikle bataryaya zarar verecek sorunlar ) telefonun akra bölümüne zarar veremeyince ön bölüme yani ekrana zarar vererek, ekranın montaj yapıldığı yerden ayrılmasına sebep olur.

Böyle bir durum yaşandığı zaman telefonun ekranına kenardan baktığınız zaman kasa ile ekran arasında bariz bir açılma görülür.

Sıvı teması olmuş telefonların ekranın kenar çıtası beyaz ve siyah olan bölümleri, sıvı sebebi ile boya atması da yapmaktadır. Bu durum en çok iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 plus, iPhone 8, iPhone 8 plus ve iPhone x modellerinde yaşanmaktadır.

iphone ekranın kenarında açılma oluşması

iphone ekranın kenarında açılma oluşması

 

iPhone ekranın kenarı açılma sorunu çözümü

iPhone ekran açılma sorunu çözmak için buna neyin etken olduğunu tespit etmek gerekir. Telefonnun düşme ve darbe esnasında ekranın montaj tırnakları yerinden çıkmış olabilir, telefonun alt tarafında bulunun şarj soketinin iki kenarındaki vidalar olmadığı için ekran açılmış olabilir veya batarya şişmesi sonrası ekran açılmış olabilir.

  • Telefon darbe veya düşme sonrası ekranda açılma oldu ise, ekranın sökülerek tekrardan montajı yapılarak ekrandaki açılma sorunu çözülebilir.
  • Telefonun alt tarafındaki şarj soketinin sağında ve solundaki vidalar olmadığı için açılma yalandı ise, tekrardan vida takılarak sorun çözülür.
  • Telefonda oluşan batarya şişmesi veya batarya sorunları yüzünden ekranda açılma oldu ise, iphone batarya değişimi yapılarak sorun çözülebilir.

iPhone telefondaki ekran açılma sorununu farkettikten sonra mutlaka acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Hemen müdahale edilmez ise ekrana zarar gelir ve iphone ekran değişimi yapılması gerekebilir. Bu durumda yapılacak masraf daha çok artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir