FAYDALI BİLGİLER - BLOG

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ikinciel iphone alirken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el iPhone satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında neleri kontrol etmeniz gerektiğini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

2. el iphone satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Size verdiğimiz bu bilgilere göre kontrol yaparak sorunsuz bir telefon almanızı ve paranızı herhangibirine kaptırmamızı sağlayacağız.

 1. E Devlet Uygulaması ile iPhone İmei Kontrolü Yapmak : İkinci el iphone satın alırken ilk yapmanıza gereken konu telefonun imei numarasını edevlet üzerinden kontrol etmeliyiz. Burada telefonun yurtdışı mı? yoksa Türkiye cihazımı olduğunu kontrol edebiliriz. Ayrıca telefonun çalıntı olup olmadığını da buradan öğrenebiliriz.
 2. Apple Garanti Sorgulama Yapmak : Apple garanti sorgulaması ile telefonun resmi garantisinin devam edip etmemesi telefonun satın alma değerine büyük etkendir. Garanti süresi bitmiş iphone telefonların fiyatı biraz daha uygun olur.
 3. Face İD Kontrolü : Face id özelliği bulunan telefonlarda bu özellik mutlaka kontrol edilmelidir. Face id çalışmayan telefon satın almak size ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar yaşatabilir.
 4. Ön Kamerayı Kontrol Etmek : Ön kamerada bulanık resim çekme veya video kaydı yaparken ses kayıt yapıp yapmadığını kontrol etmeliyiz.
 5. Arka Kameraların Kontrolü : iPhone telefonların arka kamerasında 2-3 tane kamera merceği vardır. Her kameranın ( Makro , Portre v.s ) farklı özelliği vardır. Arka kamera ile portre resim çekme, sinematik video çekme gibi özellikleri kontrol etmeliyiz.
 6. Airdrop Kontrolü : Airdrop sadece yazılım ile alakalı değildir. Telefonun anakartında kronik bir sorun varsa airdrop ile dosya alıp gönderme yapamazsınız.
 7. Pil Sağlığı : Telefonun pil sağlığı %79 ve altına gelmiş ise telefonu satın aldıktan sonra mutlaka batarya deişimi yapmanız gerekecektir. Bu da size ek masraf çıkması anlamına gelir.
 8. Ayarlar – Hakkında Bölümünde Değişen Parça Olup Olmadığını Kontrol Etmek : iPhone Xr ve sonraki model iphone telefonlarda Ekran, Batarya, Kamera gibi bileşenler değiştirildiğinde ayarla bölümünde bu parçalar hakkında bilgi verir.
 9. Ekran Kontrolü : iPhone ekran kontrolünü yaparken telefonu şarja bağlı yapmanızı tavsiye ederiz. Şarja bağlı iphone ekran kontrolü yaparken dokunmatik ekranda sorun olup olmadığı kontrol edin. Ayrıca ekranda derin çizin ve çatlak varsa telefonun fiyatının düşmesine sebep olacaktır.
 10. Şarj Kontrolü : Şarj kontrolü yaptığımıza şarj edilme süresine dikkat etmeliyiz. iPhone şarj işlemi %85 ten sonra yavaş şarja geçmektedir. Ayrıca telefonu şarj ederken yükseliyor mu? düşüyor mu = çok yavaş mı şarj ediyor? sorunlarına cevap alacak kontrolleri yapmalıyız.
 11. Wifi ve Bluetooth Özelliğini Kontrol Etmek : iPhone telefonlarda genel sorunlardan olan wifi ve buluetooth açılmıyor yada sadeceyakından çekiyor sorununu kontrol etmelisiniz.
 12. Mutlaka Telefonu Kendiniz Sıfırlayıp Kurulumunu Yapın : Telefonu mutlaka satın almadan önce sıfırlama yapıp tekrardan kurulum yapın. Telefon sıfırlanmış olsa bile mutlaka siz bu işlemi tekrardan yapın. Aksi takdirde Bypass yapılmış bir iphone satın alma ihtimaliniz vardır. Bu durumda telefon kurulum esnasında size ait olmayan bir apple kimliği ve şifre isteyecektir.
 13. Mikrofonları kontrol edin : iPhone telefon modellerinde 2-4 arası mikron bulunmaktadır. Bu mikrofonlar görüntülü konuşma, normal telefon görüşmesinde, hoparlör açıkken yapılan telefon görüşmesinde, ön kamera video kaydında, arka kamera video kaydında devre girmektedir. Bu sebeple bütün ses gitmesi gereken uygulamaları kullanarak mikrofonları test edin.
 14. Hoparlör Kontrolü : Telefonda yüksek seste müzik yada video açarak cızırtlı ses, kısık ses veya bozuk ses gelip gelmediğini kontrol edin.
 15. Telefondaki Tuş ve Düğmelerin Kontrolü : Ses tuşları, on off tuşu ve home tuşu gibi mutlaka kullanacağınız tuşların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 16. Telefonun Kasa ve Arka Camın Orjinal Olduğunu Kontrol Edin : Bir çok iphone telefon aldığı hasarlar sebebi ile komple kasa veya sadece arka cam değişimi yapılmış olabilir. Bu da telefonun ağır darbeler aldığının göstergesidir.