FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Sıvı Hasarlı iPhone’unuzu Kurtarmanın Yöntemleri

sivi hasarli iphoneunuzu kurtarmanin yontemleri 1

iPhone sıvı teması olması çoğu zaman büyük arızaları ile sonuçlanmaktadır. Sıvı teması sonrası telefonunuzu ve içindeki bilgileri korumak için mutlaka bellii başlı önlemleri almanız gerekmektedir.

Teknik servise gitmeden önce sıvı temasına maruz kalmış iphone telefonunuzu sıvıdan arındaırmak yapacağınız en önemli işlemdir.

Sıvı temasına maruz karlmış telefonunuz için hazırlanmış bu yazımızdaki her şeyi denediğiniz halde hâlâ sorun yaşıyorsanız Citrusmobil servislerinden destek albilirsiniz.

İPhone’da sıvı teması olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

iphone sivi temasi kontroliPhone’da sıvı teması olup olmadığını öğrenmek çok basit; sadece sıvı hasarı göstergesinin nerede olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Telefonun modeline bağlı olarak bu gösterge telefonun farklı yerlerinde olabilir. iPhone modeline göre sıvı göstergelerin nerede olduğunu Apple web sitesinde bulabilirsiniz.

Sıvı teması göstergesi, cihaza zarar verecek kadar ıslandığında tamamen kırmızıya dönen küçük beyaz bir bant’a benzer yapışkandır . Bu parça tamamen kırmızıya döndüyse, telefonun çalışmasını engelleyecek bir sorun olması muhtemeldir.

iphone sivi temasi

Su teması ile zarar gören iPhone nasıl onarılır?

iPhone’unuzu suya düşürdüyseniz telefonu olası hasarlardan kurtarmak için yapmanız gerekenler şöyledir.

 1. Su teması olan iPhone’u hemen kapatın . Telefonunuzu hemen kapatmak, telefonun kısa devre yapmasının önüne geçmesine yardımcı olur ve en az hasarla kurtulmanızı sağlar.
 2. Telefonda sıvı birinkitisi oluşturabilecek ortamdan uzak tutun (kılıf , koruma bandı varsa çıkartın).
 3. İPhone sim kart yuvasını çıkartın ve takmayın , burada biriken sıvı ve nem zamanla dışarı atacaktır.
 4. iPhone’unuzu kuru ve emici bir bezle silerek kurutun . Kürdan, iğne gibi yardımcı malzemeler ile telefonun küçük deliklerinin hepsini ve şarj soketini emici bir bez ile kurutarak temizleyin.
 5. Telefonu kuru ve nemsiz bir yerde bırakın ve açmaya çalışmadan ortalama 24 saat bekletin. Bu işlem telefonun içindeki sıvının tamamen kurumasını sağlayacağı için önemlidir.
 6. Yukarıdaki çözümler işe yaramazsa yapacağınız 2 seçenek vardır;

Seçenek 1: Telefonun ekranını sökerek parçalarına ayırın ve sıvı temizleyici kimyasallar ile temizleyin. (bu işlem garantisi devam eden telefonların garanti süresini sonlandırır) Bu işlemden sonra en az 24 saat kuruması için bırakın.

Seçenek 2 : Apple yetkili servislerine veya Citrusmobil gibi yetkili bir teknik servise uğrayarak daha profesyonel destek alın. Arıza tespit işlemi ortalama 2-3 saat sürebilir.

iPhone’un sıvı hasarı onarılabilir mi?

Sıvı temasından  zarar gören iPhone’unuzun onarılma ihtimali yüksektir. Telefon sıvı temasından etkilendiğinde şarj etmemek veya pirincin içine koyarak nemini almaya çalışmak çok önemlidir, aksi takdirde cihaz daha fazla zarar görebilir. Sadece yukarıda anlatılanları uygulamak veya Citrusmobil’den profesyonel bir destek almak telefonunuzu kurtabilir.

iPhone sıvı teması kalıcı mıdır?

iPhone’unuz suya ne kadar uzun süre maruz kalırsa, telefonda oksitlenme oluşma ihtimali o kadar yüksek olur. Bu durumda kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu yüzden öncelikle teleofunun kuruması için gereken müdahaleleri yapmalı daha sonra profesyonel servislerden destek alınması gerekmektedir.

Telefonumun sudan zarar görüp görmediğini nasıl anlarım?

Telefonun su teması sonrası zarar görüp görmediğini anlamanın birkaç yolu vardır:

 1. Telefon görüşmesi yaparken ve müzik/video gibi uygulamalarda ses bozuk ( cızırtılı veya tamamen sesssiz) çıkacaktır.
 2. Şarja takıldığında sıvı algılandı uyarısı çıkacaktır.
 3. Telefonu şarjı hızlı bitmeye başlaycaktır.
 4. Ön ve arka kamerada görüntü bozukluğu olacaktır.
 5. Telefonun bazı tuşları çalışmayacaktır.
 6. Kendi kendine telefonun yeniden başlattığını göreceksiniz.
 7. Ekranda leke oluşması ve dokunmatik sorunu ortaya çıkacaktır.

Pirinç telefonu sıvı temasından gerçekten kurtarıyor mu?

Sıvı teması olmuş iphone telefonu bir torba pirinç içinde bırakmanız önerilsede;  bu uygulamanın telefonu gerçekten kurutacağına dair hiçbir kanıt yoktur. Pirinç, kapalı bir ortamda tutulan telefondaki nemi çekmesini sağlar fakat arızalanan parçaların düzelmesine yardımcı olmaz.

iPhone ekranını açtığınızda içinde su birikmiş ise, bu durum telefonun kısa devre yapmasına neden olabilir. Bu durumda telefonun içerisindeki sıvıyı kurutmak için hafif sıcak bir ortamda ve kuru bez ile temizleyerek telefonun daha fazla zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

pirinc telefonu sivi temasindan koruyor mu

En çok karşılaşılan sıvı teması sorunları

Sıvı teması sonra iphone telefonlarda bazı arızalar ve şikayetler ön planda olmaktadır. Bu sorunlar hakkında neler yapamanız gerektiği konusunda sizelere bilgi verebiliriz.

1. iPhone açılmıyor

Sıvı teması olduktan sonra iPhone açılmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir; iPhone telefonunuz kısa devre yaptı veya su bazı telefonun bazı parçlarına zarar vererek bunların tamamen çalışmaz hale gelmesini sağladı. Bu iki durumda da telefonu Citrusmobil servislerinde uzman teknisyenler tarafından incelenerek onarım yapılabilme durumunu kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

iPhone sıvı temasının verdiği hasar sonrası telefonun farklı bir sorunu olup olmadığını bir kaç test yaparak kontrol edebilirsiniz.

2. iPhone şarj olmuyor

iPhon suya düşürdükten sonra şarj olmuyor ise , şarj soketinde sorun olma ihtimali yüksektir. Şarj soketi telefona akım veren parçaların açıkta kalan tek kısmıdır, bu sebeple sıvı teması telefonun alt tarafından oldu ise büyük ihtimalle şarj soketinde sorun vardır.

Yukarıda anlatıldığı gibi sıvı temasını giderdiyseniz iPhone bataryası akım sebebi ile bozulmuş olabilir. Citrusmobil servislerinde bu konuda da yardımcı olunabilir.

iPhone şarj soketinde ve telefonun diğer parçalarında daha fazla zarar vermemek için şarj soketinin tamamen kuruduğuna emin olun. Aksi takdirde telefondaki kısa devrenin çoalmasına ve parçaların tamamen bozulmasına sebep olabilirsiniz.

3. iPhone ekranım sudan zarar gördü

Sıvı temasına maruz kalmış iPhone telefonun iç ekranında çizgiler veya siyah lekelenme varsa ekranının zarar gördüğünü anlayabilirsiniz. Bu ekran sorunlarının geçici olup olmadığı sıvı temasın ekrana ne kadar zarar verdiğine göre değişmektedir. Bu hasarın kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu öğrenmenin en iyi yolu telefonu sıvı temasından arındırarak belli bir süre beklemektir.

Sıvı teması olan iphone ekranın zaman içerisinde tamamen bozulup bozulmayacağının kesin bir garantisi yoktur.

Sıvı temasına maruz kalmış iphone ekranında bazı entegre ve devrelerin zamanla oksitlenerek paslanma yapma ihtimali her zaman vardır. Bunun önüne geçmek için iphone ekran değişimi yapılması ve telefonun sıvı dan tamamen arındırılması gereklidir.

Ancak suyun altında hasar gören iPhone ekranının altındaki devrenin zamanla paslanmayacağının ve ekranın çalışmayı durduracağının garantisi yoktur. Bunu garanti etmenin tek yolu sertifikalı bir iSmash teknisyeninin ekranın altına bakmasını ve hasarlı parçaları onarmasını sağlamaktır.

4. iPhone ahizeden ve hoparlörden ses çıkmıyor

Su ile temas sonrası iPhone ahizeden ve hoparlör den ses çıkmıyor ise bunun sebebini belirlemek biraz zaman alacaktır. Ses fonksiyonlarına etki edecek bir çok bileşen vardır. Sıvı teması sonrası ahize filminde, ahizede, hoparlörde, hoparlör ara bağlantı filminde hatta anakart üzerinde arıza meydana gelmiş olabilir.

Sıvı temasından arındırma işlemi yapıldıktan sonra telefonu kurumaya bırakmalı ve tekrardan telefonu kapatıp açarak ses fonksiyonları kontrol etmelisiniz.

Bu arıza birçok sebebten dolayı ortaya çıkma ihtimali olduğu için, telefondaki bilgileriniz kaybolmasın diye mutlaka tbilgilerinizin yedeğini almanızı tavsiye ederiz.

Telefonda açılıyor ise zil sesi ve müzik sesini test amaçlı çaldırmayı deneyin. Bu sayede sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Temzilik sonrası iPhone çalışmıyor mu? Uzman teknisyenlerimiz size yardımcı olabilir

Citrusmobil servislerinde uzman teknisyenler sayesinde telefonundaki sorunları çözmek için orjinal apple parçası kullanmaktayız. Ayrıca iPhone anakart arızası olan cihazlarıda yüksek başarı oranına ulaşmış teknisyenlerimiz hizmet vermektedir.

Telefondaki sorunun nedenini ve çözümü hakkında ücretsiz arıza tespiti için servislerimize uğrayın.

Sudan zarar görmüş iPhone’umdan nasıl veri alabilirim?

iPhone telefonunuzu daha önce bilgisayarda itunes yedeklemesi yaptıysanız veya icloud yedekleme yaptıysanız yedeklerinizi farklı bir iphone cihazına aktarabilirsibiz.

iTunes üzerinden yedekleri geri yüklemek için yeni telefonunuzu kablo ile bilgisayara bağlayarak işleme başlayabilirsiniz.

 1. Bilgisayarda itunes programını açın.
 2. iTunes uygulamasında telefonunuz simge olacak çıkacaktır.
 3. Simge olarak çıkan iphone iconuna tıkladıktan sonra yedeklemeyi geri yükle seçeneğini tıklıyoruz.
 4. Yedeklemeyi geri yüklemek için onaylıyoruz.

Telefonun yedeğini hiç bir yere almadıysanız, telefonun veri kurtarımı yapılması içinz Citrusmobil servislerine uğrayarak destek almanız gerekecektir.

Unutmayın sıvı teması sonrası açılmaya telefonlarda veri kurtarma işlemi %100 yapılma ihtimali yoktur.

Sıvı teması ile zarar gören iPhone tamir maliyeti ne kadar olur?

Apple sıvı temaslı iphone telefonların tamir işlemini yapmamaktadır. Bunun yerine telefonun modeline göre cihaz değişim işlemini ücretli olarak yapmaktadır. Alternatif olarak Citrusmobil servislerinde ücretsiz arıza tespiti sonrası iphone tamiri yaptırabilirsiniz.

Yapılan ücretsiz arıza tespiti sonrası teknisyenlerimiz size telefonda yapılması gereken tamir ve parça değişimleri hakkında bilgileri size aktarıyor. Onayınız doğrultusunda tamir işlemine başlanıyor.

Yapılan tamir işlemi sonrası iphone da bir kaç hafta sonra farklı bir parça arızalanması durumunda ücretsiz arıza tespiti yapılabilir.

Kullanılan parçaların arızalanması durumunda ücretsiz tamri ve değişim, yeni arızaların oluşması durumunda ücretli tamir ve değişim yapılmaktadır.