FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Samsung TV Uydu Ayarları Nasıl Ayarlanır?

samsung tv uydu ayarlari nasil ayarlanir

Samsung TV Uydu Ayarları Nasıl Ayarlanır? Samsung Smart TV’ler birçok anlamda en çok tercih edilen akıllı televizyonlar arasında yer alıyor. Türkiye’de büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Samsung Smart TV’ler, ilk kurulum aşamasında uydu ayarlarının yapılmasını gerektiriyor. İlk kurulum aşamasından sonra da kanalların frekansları değiştiği müddetçe bu ayarlamayı yapmanız gerektiğini de hatırlatmakta yarar vardır. Düzenli olarak kanalları uydunuz üzerinden tararsanız, yeni eklenen kanalları güncel olarak televizyonunuzda görüntüleyebilir veya değişen frekansları takip edebilirsiniz.

Neden Samsung Smart TV?

Günümüzde akıllı telefonlarda veya tabletlerde kullandığımız birçok uygulamanın artık televizyonlar üzerinden de kullanılabilir hale gelmesi oldukça büyük bir yenilik olmuştur. Smart TV adını alan ürünler, son derece gelişmiş özellikleriyle birlikte kumandanızdaki birkaç tuşa basarak sizlere yüzlerce uygulamayı ve internetin en kullanışlı araçlarını sunabiliyorlar.

Samsung Smart TV’ler, akıllı televizyon özelliklerinin birçoğunu kullanıcılara sundukları için tercih ediliyorlar. Sosyal medyadaki uygulamalar olan Twitter, Instagram, Youtube veya Facebook gibi uygulamaları televizyonunuzda rahatlıkla kullanabilir ve Smart TV oyunlarını oynayabilirsiniz. Ayrıca çalıştırabileceğiniz yüzlerce uygulamayı da Samsung Smart TV kalitesinin desteklediğini görebilirsiniz.

Samsung Smart TV’lerde Uydu Nasıl Ayarlanır?

Televizyonu çalıştırdıktan sonra kanallar arasında ilerlediğiniz zaman ‘Sinyal Yok’ yazısını görüyorsanız, bu durumun çözümüne ilişkin birkaç yol bulunuyor.

Samsung Smart TV uydu ayarları kontrol edilebilir veya televizyonunun ilk kurulum aşamasındaysanız, bağlantı kontrolü işlemini atlayarak uydu ayarlama işlemine geçebilirsiniz. Uydu ayarlama işleminde, işlemleri manuel olarak gerçekleştirmeniz gerekecektir.

  • Televizyonunuzun kumandasından ‘Menü’ tuşuna basın ve gelen ekranda ‘Yayın’ bölümüne ilerleyin.
  • Gelen ekranda ‘Kanal Ayarları’ seçeneğine basın ve ‘Manuel Ayarlama’ bölümüne girin.
  • Manuel ayarlar kısmında uydu isimleri arasında Turksat 42E kısmının sağında yer alan ‘Tara’ butonunu tıklayın.
  • Gelen penceredeki ‘Transponder’ kısmına girdikten sonra frekans ayarlarını gerçekleştirin. Bu ayar, aramak istediğiniz kanal veya frekansa göre değişeceğinden, frekans listelerini kontrol edin.
  • Tarama işlemini başlattıktan sonra, Samsung Smart TV’niz tanımlanan frekanstaki tüm kanalları aramaya başlayacak ve televizyonunuza tanımlayacaktır.

Samsung Smart TV’lerde Kanal Arama Nasıl Yapılır?

Samsung Smart TV’nizde belirli bir kanalı aramak istiyorsanız, o zaman Menü> Yayın> Kanal Ayarları> Manuel Ayarlar yolunu izleyerek Turksat 42E kanal ekleme seçeneğine ilerleyin. Tarama işleminden önce aramak istediğiniz kanalın frekansını Transponder alanına yazın. Bu alanda frekans, polariye, simge hızı gibi bölümleri doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun. Daha sonra aramayı başlattığınızda aradığınız kanalın Samsung Smart TV’nizdeki kanal listesine eklendiğini görebileceksiniz.

Eğer Samsung Smart TV’niz aradığınız kanalı bulamıyorsa, eklenen herhangi bir kanal yok demektir. Bu durumda girdiğiniz frekans bilgileri kontrol edin. Frekans bilgilerinde herhangi bir hata olmadığını düşünüyorsanız, bu durumda kanalın listenizde ekli olup olmadığına bakın.

Samsung Smart TV’lere Manuel Olarak Kanal Nasıl Eklenir?

Manuel olarak Samsung Smart TV’nize kanal ekleme işlemini frekans ayarlarını tek tek elle girerek gerçekleştirme şansınız vardır. Bu işlemi yapabilmek için güncel kanal frekansları, polarite ve simge hızı gibi bilgilere ihtiyacınız olacaktır. İşlemi gerçekleştirmenin uzun bir zaman alması nedeniyle, belirtilen otomatik ayarlamaları kullanarak frekansları taratabilirsiniz.

Menü içerisinden bütün kanalların taranması ve TV belleğine kaydedilmesi seçeneğini kullanarak kanalların güncellenmesi ve bellekte tutulmasını da sağlayabilirsiniz.

Samsung Smart TV’lerde Kanallar Nasıl Ayarlanır?

Samsung Smart TV’nizdeki kanalları sıralamak istiyorsanız, menüdeki ‘Kanalları Düzenle’ veya ‘Favorileri Düzenle’ seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerden favoriler bölümü, sıklıkla izlediğiniz kanallar için bir favoriler listesi oluşturmanızı sağlayacaktır. Diğer seçenek ise, kanalları istediğiniz kanal numaralarına taşımanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir