FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Samsung Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

samsung orjinal sarj aleti nasil anlasilir

Samsung Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır? Mobil cihazların piyasası yüzlerce farklı ürünü barındıran bir pazar halini aldı. Başka bir markaya ait olan bir şarj aletini, Samsung cihazlarınızda kullanabiliyor olmanız da mobil üretim pazarının artık şarj girişlerini telefona özel tasarlamamasından kaynaklanıyor.

Yani benzer işletim sistemlerini kullanan bütün mobil cihazlar artık aynı aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde kullanılabildiği için, sahte ürün üretimi de aynı oranda artmış bulunuyor. Bu sebeple Samsung cihazınıza şarj aleti seçerken dikkat etmeniz gereken adımları sizler için derledik. Böylelikle sahte ürünlerden kaçınabilir ve cihazınızı daha uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz.

Marka İsminden Orijinal Samsung Şarj Aletini Nasıl Anlarsınız?

Samsung cihazınıza şarj aleti seçerken, ilk olarak Samsung logosuna dikkat etmeniz öneriliyor. Bilindiği üzere, Samsung’un logosunun tek tip bir düzene sahip olması söz konusudur. Orijinal Samsung şarj aleti üzerindeki logo ile, sahte Samsung şarj aleti üzerinde bulunan logo arasında gözle görülür farklar ortaya çıkıyor.

Bunlardan en net göze çarpanı ise, “A” harfinin konumlandırmasıdır. Sahte bir şarj cihazının üzerindeki “A” harfi “S” harfine daha bitişik konumda yer almaktadır. Orijinal olarak “S” ve “M” harflerinin ortasında yer alması gereken “A” harfinin bu konum bozukluğu, şarj cihazının sahte bir ürün olduğunu anlamanın en kolay yollarından bir tanesidir.

Samsung Şarj Aleti Üretim Yerine Dikkat Edilmeli midir?

Hemen hemen her sahte şarj cihazı ürününde üretim yeri olarak orijinalden farklı bir ibareye rastlamamız mümkün hale geliyor. Satın almayı düşündüğünüz Samsung şarj aletinin sahte bir ürün olup olmadığını incelerken, adaptör başlığı üzerinde yer verilen üretim yeri bilgilerini kontrol etmeniz gerekli bir adımdır.

Sahte Samsung şarj aletini kontrol ederken, üretim yeri bilgilerinde Vietnam’da üretildiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ürünün Vietnam harici bir yerde üretildiğine ilişkin bir ibare görüyorsanız, ürünün sahte olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer opsiyon, adaptörün üzerinde A+ ibaresinin bulunmamasıdır. Orijinal Samsung şarj aletlerinde A+ ibaresine hiçbir şekilde yer verilmiyor.

Samsung USB Kablosunda Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

USB kablosunun Samsung’un sahte şarj aletlerinde farkına dikkat ederek de orijinal ürün ile sahte ürünü birbirinden ayırt edebilirsiniz. Bu farklılık, adaptör başlığına takılan USB girişinde yer alıyor. Telefonlara özgü üretilen şarj cihazlarının bu USB girişlerinde kıvrımlı şekilde bir kare delik bulunuyor. Eğer şarj aleti orijinal ise, bu bahsi geçen şekli görmeniz mümkün olacaktır. Fakat üründe bu şekilden yer almıyorsa, ürünün sahte olduğuna veya ürünün cihazınıza uygun olmadığına kanaat getirebilirsiniz.

Orijinal ve Sahte Samsung Şarj Aleti Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Orijinal Samsung şarj aletlerinin telefonunuza bağladığınız USB girişi bölümünde, sahte ürünlerle kıyaslandığında belirli farklılıklar bulunuyor. Bunlardan en çok göze çarpanları ise giriş bölümü üzerindeki simgenin rengi ve giriş soketinin boyutudur.

Samsung cihazınıza şarj aleti seçerken belirtilen özelliklere dikkat etmeniz önerilmekte. Şarj girişi üzerindeki simgenin çok daha koyu renkli olması ürünün sahteliğine işaret edecektir. Ayrıca soket girişinin boyutunun standart tasarımdan uzun olması da yine sahte bir ürünle karşı karşıya olduğunuzun göstergelerinden bir tanesidir.

Sahte Samsung Ürünlerin Adaptörlerinde Tasarım Hataları Var mıdır?

Sahte ürünlerin adaptörlerinde dikkat etmenizi gerektirecek iki alan bulunuyor. Öncelikle fiş başlıklarını ele alırsak, orijinal Samsung şarj aleti ürünlerinde fiş başlıklarının en alt kısımlarında çentikler yer aldığını unutmamanız gerekir. Sahte ürünlerde ise bu çentiklere rastlanması pek olası değildir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur, adaptörün kasa tasarımıdır. Daha kalitesizdir ve USB girişi bölümünde yamukluklar bulunmaktadır.