FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Samsung Format Nasıl Atılır?

samsung format nasil atilir

Samsung Format Nasıl Atılır? Akıllı işletim sistemleri içerisinde yer alan Android işletim sistemi, kimi zaman çok karmaşık bir sistem olabilmektedir. Bilhassa pek çok Android kullanıcısı, telefonunda bulunan verileri tam anlamı ile yok edebilmek için yapması lazım olan format işleminin nasıl yapılması gerektiğini bilmemektedir. Samsung marka telefonlar ise bu hususta rakip olan pek çok markanın telefon modellerine nazaran daha gelişmiş ve ileri teknolojiler sunmaktadır. Hal böyle ki Samsung telefonlara, normal fabrika ayarlarına çevirmeden çok daha ayrıntılı bir temizleme imkânı sunan, hard format ismindeki biçimlendirme işlemi yapılabilmektedir. Samsung hard reset yani dilimizdeki adı ile sert biçimlendirme, bir telefon içerisindeki bütün verilerin temizlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu işlem şayet telefonunuzda yazılımsal birtakım basit hatalar yer alıyorsa, bunları çözmek için uygulanabilmektedir.

Hard Format ve Soft Format Hangi Model Samsung Telefonlara Uygulanabilir?

Akıllı telefonunuzun modeli ne olursa olsun; gerek Galaxy S6, gerek Galaxy Grand 2, gerekse Note 3 olsun, hard format işlemini daha saymadığımız bütün Samsung model telefonlara uygulamanız mümkündür. Şimdi bahsettiğimiz hard format ve soft format işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini ayrıntıları ile açıklamaya geçelim.

Samsung Soft Format Nasıl Yapılır?

Samsung marka telefonunuzun içerisinde şayet mühim bir sorun bulunmuyorsa ve yalnızca verilerinizin silinmesini istiyorsanız, soft reset ya da genel bir ibare ile Samsung fabrika ayarlarına geri çevirme işleminin yapabilmektesiniz. Bu işlem telefonunuzda yer alan uygulamaları, uygulama verilerini ve diğer birtakım şahsi olmayan verileri temizlemek amacıyla uygulanır. Herhangi bir Samsung marka telefonunuza soft format yapabilmek için öncelikli olarak uygulama menüsünden ayarlar kısmını açmalısınız. Bunun akabinde kişiselleştirme sekmesinden ‘yedekleme ve sıfırlama’ kısmına tıklamalısınız. Son olarak da ‘fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğine tıklayarak telefonunuzdaki tüm verileri temizleyebilirsiniz.

Samsung Hard Format Nasıl Yapılır?

Samsung marka telefonunuz içerisinde şayet ciddi bir sorun yer aldığını ve bu sorunun hard format yöntemi ile düzeltileceğini düşünüyorsanız, hard reset aracılığı ile telefonunuzdaki tüm uygulamaları, uygulama verilerini, telefon hafızasında yer alıp kişisel olan ya da olmayan bütün verileri silebilirsiniz. Samsung telefonunuza hard format işlemini uygulayabilmek için ilk adım olarak telefonunuzu kapatmanız gerekmektedir. Telefonunuzu kapattıktan takribi 10 saniye sonra güç, home ve ses açma tuşlarına aynı zamanda basılı tutarak, bu şekilde takribi 20 saniye kadar beklemeniz gerekmektedir. Tüm bunları yaptıktan sonra Samsung format atmaişlemini yapabileceğiniz recovery ekranını aktif hale getirmiş olacaksınız. Recovery ekranına erişim sağladıktan sonra ‘wipe data factory reset’ isimli seçeneğin üzerine ses açma ve kısma tuşları vasıtasıyla gelerek güç butonu ile bu seçeneği seçin. Ardından açılan sayfada yeniden ses açma tuşları ile ‘yes’ seçeneğinin üzerine gelin ve tekrardan güç butonu ile bu seçeneği seçin. Bu işlemin de akabinde ‘wipe cache partition’ seçeneği için aynı işlemi yapın. Son olarak ‘reboot system now’ seçeneği ile telefonunuzu başlatabilirsiniz. Bu işlemler sonrasında telefonunuz alındığı ilk gün nasılsa öyle olacaktır.

Samsung Format Atmayı Bilmeyenler Ne Yapmalı?

Eğer ki format atma işlemini yapmayı bilmiyorsanız, hatalı bir uygulama ya da bu tarz bir kullanım neticesinde telefonunuzda istenmeyen birtakım problemlere mahal verebilirsiniz. Telefonunuzda herhangi bir sorun meydana geldiğinde içiniz rahat bir şekilde telefonunuz emanet edebileceğiniz bir mobil teknik servis biliyorsanız, bu servis aracılığı ile telefonunuzdaki sorunlardan kurtulabilirsiniz. Cep telefonu tamiri için son derece güvenilir ve işlemleri pratik bir şekilde halleden bir servis ile iletişim sağladığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.