FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Samsung Ekran Resmi Nasıl Çekilir?

samsung ekran resmi nasil cekilir

Samsung Ekran Resmi Nasıl Çekilir? Gelişen teknoloji, bize her geçen gün farklı imkanlar sunmaktadır. Her gün çıkan yeni telefonlar, farklı özellikler ve birçok yenilik, hayatımıza birçok şey katmaktadır. Özellikle cep telefonları, hayatımıza girdikleri andan itibaren bize birçok yenilik ve avantaj sağlamışlardır. Bu akıllı telefonların en çok tercih edilenlerinden olan Samsung ise, bize birçok farklı özellik sunmuştur. Sunduğu özellikler arasında yer alan Samsung ekran resmi çekme özelliği, birçok kişinin işine yaramakta ve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Oldukça sık şekilde kullanılan ekran resmi çekme özelliği, Samsung marka cihazın modeline göre değişiklik göstermekle beraber genellikle aynıdır ve birden çok yolu vardır. Birazdan bahsedeceğimiz yollardan, kendinize uyun olanı tercih edebilir ve uygulayarak ekran resmi çekebilirsiniz. Bu sayede ekranınızda yer alan görüntüleri kaydedebilir ve gerekli olduğu zaman kullanabilirsiniz.

Samsung Cihazlarda Ekran Resmi Çekmenin Yolları

Samsung marka cihazlarda ekran resmi çekmek için 3 farklı yol bulunuyor. Bu yolların ilki, cihazın fiziksel tuşlarını kullanarak ekran resmi kaydetmek. İkincisiyse 3. parti bir uygulama kullanarak ekran resmi kaydetmek. Üçüncü ve son yöntem ise Google hizmetini kullanarak ekran resmi kaydetmek. Bu üç farklı yöntemden hangisi size uygunsa seçebilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Fiziksel Samsung Tuşları Kullanarak Nasıl Ekran Resmi Çekilir?

Samsung marka cihazınızda ekran resmi kaydetmek için tercih edebileceğiniz ilk yol olan fiziksel tuşlar, cihazın modeline göre değişiklik göstermektedir. Nispeten daha eski Samsung modellerde, ses kısma+home tuşu kullanılırken, yeni modellerde ses- kısma güç tuşu kullanılmaktadır. Bu yöntem, cihazın modeline göre değişiklik göstermektedir. Cihazınızın hangi fiziksel tuşlar ile ekran resmi kaydettiğini öğrenmek için, tuşları home tuşu+ ses kısma tuşu şeklinde veya ses kısma+güç tuşu şeklinde bir süre basılı tutarak öğrenebilirsiniz. Cihazınızın kayıt yapmak için kullandığı tuş kombinasyonunu öğrendikten sonra, ekran resmi kaydetmek istediğinizde bu tuşlara basılı tutabilirsiniz. Tuşlara yeterli süre zarfında bastığınızda, Samsung ekran resmi otomatik olarak çekilecek ve kaydedilecektir.

Ekstra Yazılımlar Kullanarak Nasıl Ekran Resmi Çekilir?

Eğer fiziksel olan tuşları kullanmak istemiyorsanız veya bu tuşlardan herhangi birinde problem varsa, 3. parti yazılımlara başvurabilirsiniz. Bu uygulamaları, Samsung cihazınızın mağazasından edinebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz herhangi bir ekran kayıt uygulamasını cihazınıza yükledikten sonra, özelliklerine göre ekran resmi çekebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamaların çoğu video kayıt özelliğini de beraberinde sunmaktadır. Bunun yanı sıra, bazı uygulamalar çektiğiniz resimleri düzenlemeye de olanak tanımaktadır. Bu sayede hem cihazınızın ekran görüntülerini kaydedebilir, gerekli durumlarda video kaydına alabilir ve kayıt altına aldıklarınızı rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Google Hizmetini Kullanarak Nasıl Ekran Resmi Çekilir?

Eğer Samsung cihazınız Android 6.0 üzeri bir Android sürümüne sahipse, Google’ın sunmuş olduğu ekran kayıt özelliğini kullanabilirsiniz. Cihazınızda yer alan veya ekstra olarak yükleyebileceğiniz Google Now ile, ekran görüntüsünü rahatlıkla kaydedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey home tuşuna basılı tutmak ve ardından kayıt seçeneğini seçmek. Seçeneği seçtikten hemen sonra, uygulama görüntüsü kaybolacak ve sadece ekranınızın görüntüsü kaydedilecektir. Ayrıca eğer Google now ile ekran resmi kayıt edemiyorsanız, ilk olarak Google now’u aktif etmeli ve gerekli izinlere ulaşmasını sağlamalısınız.

Samsung Çekilen Ekran Resimleri Nerede?

Her 3 yöntemde de kaydedilen Samsung ekran görüntüsü alma işlemi, cihazınızın “screeshot” kısmında yer alır. Bu resimlere ulaşmak için bu klasöre gidebilir veya direkt olarak galeriyi kullanabilirsiniz. Fakat bazı 3. parti uygulamalar kaydedilen resimleri, “screenshot” klasörüne kayıt etmek yerine, kendi oluşturdukları veya sizin belirlediğiniz bir klasöre kaydedebilirler.