FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlarım?

iphone sifremi unuttum nasil sifirlarim

iPhone Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlarım? iPhone model telefonlarda açılış şifrenizi unuttuğunuz takdirde telefonunuzu nasıl açabileceğiniz, unuttuğunuz şifrenizi nasıl sıfırlayabileceğinizden bahsedeceğiz. Emniyet ve şahsi bilgileri saklama maksadıyla kullanılmakta olan bu şifreler, pek çok zaman kullanıcılar tarafından unutulmaktadır. Bu gibi durumlarda telefonunuzun içerisindeki hiçbir bilginiz kaybolmadan, verileriniz silinmeden şifrenizi sıfırlayabilmektesiniz.

iPhone Telefonun Şifresini Sıfırlama

Telefonun şifresini sıfırlama hususunda piyasa dâhilinde bulunan pek çok program ve uygulama tam anlamıyla zaman kaybı olmaktadır. Bu ve benzeri programları telefonunuza indirerek zaman kaybetmeniz tavsiye edilmez. Pek çok internet sayfasında şifreleme yapan birtakım dosyaları silmek ve bunun benzeri metotlar anlatılmaktadır. Bu metotlar iOS 7’de hiçbir şekilde işe yaramamaktadır. Şifre sıfırlama mevzusunda şu an işleyen sadece tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem dışında yapılan her bir işlem kesinlikle zaman kaybı olacaktır. Şimdi bahsedeceğimiz adımları izleyerek iPhone şifrenizi sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Öncelikli olarak bilgisayarınıza iTunes yazılımının en son sürümünü indirip kurmanız gerekmektedir. Yazılımın son sürümünü indirip bilgisayarınıza kurma işlemini tamamladıktan sonra akıllı telefonunuzu USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Kabloyla bağlantıyı sağladıktan sonra telefonunuzun bir yedeği iTunes programı vasıtasıyla alınacaktır. Yedekleri alma işlemini de bitirdikten sonra diğer işlemlere geçebilirsiniz. Tüm bunların akabinde Power (açma-kapama tuşu) ve Home tuşuna aynı anda basılı tutmanız gerekmektedir. Connect to iTunes yazısıyla karşılaşana kadar basılı tutmayı devam ettirmeniz gerekmektedir. Bağlantı sağlandıktan sonra telefonunuzun içerisinde fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerektiği ‘Restore’ şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bundan sonra ‘Restore’ butonuna basarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndükten hemen sonra tüm ayarlarınız sıfırlanacaktır ve bu aşamadan sonra telefonunuz yükleme ekranına geçiş yapacaktır. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza iTunes vasıtasıyla tüm yedekleriniz geri yüklenecektir. Verilerinizin yüklenmesi bittikten sonra telefonunuzu şifresiz bir biçimde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Apple Yardım Merkezinden Alınan Bilgiye Göre Alternatif Anlatım

iPhone şifre sıfırlama hususu ile alakalı Apple yardım merkezinin vermiş olduğu bilgi şu şekildedir; Eğer daha öncesinde aygıtınızı iTunes yazılımı ile eş zamanladıysanız aygıtı geri yükledikten sonra şifrenizi sıfırlayabilirsiniz:

  1. Aygıtı normal şartlarda eş zamanlama yaptığınız ve iTunes’u açmış olduğunuz bilgisayara bağlayın. Şayet iTunes şifre girmenizi talep ederse eş zamanlama işlemini gerçekleştirdiğiniz farklı bir bilgisayarı deneyebilirsiniz. Aksi takdirde, hemen aşağıda bulunan ‘Aygıtınızı daha önce hiç iTunes ile eş zamanlamadıysanız ya da bir bilgisayara ulaşımınız yoksa ‘ bölümüne gitmeniz gerekmektedir.
  2. Aygıt halen etkisiz bir durumda bulunuyorsa ya da iTunes, aygıtınızı otomatik bir şekilde eş zamanlamıyor ise aygıtı iTunes ile eş zamanlamanız gerekmektedir.
  3. Yedekleme ve eş zamanlama işlemleri başarılı bir şekilde tamamlandığı zaman bundan sonra aygıtınızı geri yükleme adımına geçiş yapabilirsiniz.
  4. iOS Ayarlama Yardımcısı aygıtınızı ayarlamanızı talep ederse ‘iTunes yedeklemesinden geri yükle’ seçimini yapmanız gerekmektedir.
  5. iTunes yazılımında kendi aygıtınızın seçimini yaptıktan sonra aygıtınızın en yeni yedeğini de seçerek işlemi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

iCloud İle Şifre Sıfırlama İşlemi

iCloud vasıtasıyla da şifreleme ve şifre sıfırlama gibi işlemleri halledebilir ancak bu işlemi yapabilmek adına daha önceden telefonunuzu iCloud hesabınız ile şifrelemiş ve aynı zamanda eşleştirmiş olmanız lazımdır. Bu işlemlerle beraber şifrelenmiş telefonları internet üzerinden hesabınıza giriş sağlayarak uzaktan da son derece kolay bir şekilde sıfırlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemleri iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6 telefon modelleri üzerinde uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir