iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Orjinal Ekran ile Yan Sanayi Ekran Arasında Fark Nedir?

orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasinda fark nedir

Cep telefonu ve tabletin ekranı kırıldığında ufak bir araştırma yaparak yetkili servislerde sadece orjinal ekran değişimi ve diğer teknik servislerde Orjinal ekran ve A kalite olarak adlandırılan yan sanayi, muadil ekran değişimi gibi seçenekleri olduğunun farkına varırsınız. Bu seçeneklerden birini seçerek ekran değişimi yaptırarak telefonunuzu daha uzun süre kullanmak istiyorsunuz. Fakat hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasındaki farklar konusunda kafanızdaki soru işaretlerinin tamamına cevap vermeye çalışacağız.

Ekranı kırılan telefonunuzun orjinal ekran değişim fiyatı ve yan sanayi ekran değişim fiyatı hakkında bilgi almak istiyorsanız bize whatsapp üzerinde yazabilir veya arayabiliriz.

Yan Sanayi Ekranlarda En Çok Görülen Sorunlar

Cep telefonu ekran değişimi gerektiğinde yan sanayi ekran değişimi yapıldığında, ilk orjinal kullanımına göre kullanıcı telefonda farklılık görebilmektedir. Bunun sebebi ise kullanılan ekranın çok kalitesiz olduğu veya ekran montajının düzgün yapılmamasıdır.

Günümüz teknolojisinde orjinal ekran kalitesine ulaşmış bir çok telefon ekranı vardır. Bu ekranlar telefon kullanıcısını rahatsız etmez ve uzun süreli kullanabilir. 

Yan sanayi ekran değişimi sonrası en çok karşılaşılan şikayet ve sorunlar;

  1. Telefonunun ekran görüntüsündeki renk tonlarında düşük kalite
  2. Dokunmatik hassasiyetinde azalma yaşanarak yapılan işlemleri zor algılaması
  3. Telefonu uzun kullanımda aşırı ısınma sorunu
  4. Ekranın kontrolsüz bir şekilde kendi kendine hareket etmesi
  5. Darbelerde çok çabuk kırılması ve hasar alması
  6. Telefonun kenarlarında ışık çıkması (özellikle karanlık ortamlarda belli olur)

Orjinal Ekranın, Yan Sanayi Ekrana Göre Farkı ve Avantajları

orjinal ekran ile yan sanayi ekran ppi farki
orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasındaki ppi farkı

Orjinal ekranlar marka ve telefonun modeline göre ekran çıtası, ahizesi ve bataryası ile beraber gelmektedir. Telefonun modeline göre orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında çok büyük farklar yok ise orjinal ekran seçmenizi tavsiye ederiz.

Örneğin, şu anda apple yetkili servislerinde orjinal iphone x ekran değişim fiyatı 6.999 TL ama kaliteli bir yan sanayi ekran değişimi 1.200 TL fiyatı varken bizim tercihimiz kaliteli bir yan sanayi ekran ile değişim yapmaktır. Fakat Samsung yetkili servislerde Samsung a32 ekran çıtası ile beraber orjinal ekran değişim fiyatı 1.400 TL olarak yapılırken, yan sanayi ekranı 1.000 TL’ye yaptırmak mantıksızdır.

Orjinal ekranlarda fiyat her zaman biraz yüksek olsa bile telefonun görüntü ve dokunmatik kalitesini orjinal olarak kullanmak her zaman daha iyidir. Ayrıca orjinal ekranlarda gorilla glass gibi suya ve darbeye karşı oldukça korumalı bir teknoloji ile daha iyi koruma sağlarsınız.

Telefonunu gün içerisinde çok yoğun kullanan kişilerde göz yorulması orjinal ekrana sahip olan telefonlarda daha az görülmektedir. Orjinal ekranlarda bulunan yüksek kalitede polorize ve ışık teknolojisi sayesinde renkler daha canlı gelerek gözü daha az yormaktadır.

iPhone Orjinal ile Yan Sanayi Ekran Farkı ve Avantajı

iPhone orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında fiyat farkının yanı sıra, görüntü kalitesi ve dokunmatik kalitesi farkı aktif telefon kullanan herkes tarafından farkedilmektedir. Ekranı kırılan telefonunuzu tamir ettirmek için orjinal ekran harici seçeceğiniz yan sanayi ekranları görüp test edip almanız yada daha önce bu ekranı kullanmış müşteri yorumlarına bakarak karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone orjinal ekran seçmenin ileriye yönelik darbe ve sıvı teması gibi durumlarda daha dayanık olduğunu ve olası ön cam çatlaması durumda ekranın tamir edilerek daha uygun fiyatlı tamir edilebileceğini de belirtmek isteriz. Yan sanayi iphone ekranlarda ön cam çatladığı zaman mecburen ekran değişmesi gerekcektir.

Samsung Orjinal Ekran ile Yan Sanayi Ekran Farkı ve Avantajı

Samsung galaxy telefonlarda orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında görüntü kalitesinin yanı sıra fark yaratan bir kaç unsur daha vardır. Orjinal ekranlarda telefonun modeline göre ekran çıtası ve orta kasası da değişmektedir. Bazı A seri, S serisi, M serisi ve Note serisi telefonlarda ekran ile beraber orjinal bataryasıda değişmekte ve ek ücret ödemenize gerek kalmamaktadır.

Samsung ekran değişimi yapılacağı zaman orjinal ekran ile yan sanayi ekran değişimi arasında fiyat farkı çok yüksek değil ise ve orjinal ekran batarya ile beraber değişiyor ise kesinlikle orjinal ekranı seçmeniz tavsiye edilir. Teknik servis süresi, içerisindeki bilgilerin silinme riski ve bütçe durumuna göre A kalite ekran değişimini tercih ederek daha kısa sürede ve uygun fiyatlı ekran değişimi yaptırarak bilgileriniz silinmeden telefonu tamir ettirebilirsiniz.

Oppo Orjinal Ekran İle Yan Sanayi Ekran Farkı ve Avantajı

Oppo orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında performansı farklı reno serilerinde ortaya çıkmaktadır. Parmak okuyucu özelliği ekranın üzerinde olan telefonlarda yan sanayi ekran kullanıldığı zaman parmak okuma sensörü devre dışı kalmaktadır. Aslında bu parça yan sanayi ekran takıldığı için bozulmuyor fakat yan sanayi ekranlardaki teknoloji sebebi ile parmak okuyucu sensörüne uyumlu çalışmıyor. Oppo ekran değişimi amoled ekran kullanan telefonlar harici yan sanayi ekran kullanımız tavsiye ediyoruz.

Parmak okuyucu telefonun yan tarafında veya arka tarafında olan telefonlarda kullanılan yan sanayi ekranlarda parmak okuyucu özelliği sorunsuz çalışmaktadır.

Xiaomi Orjinal Ekran ile Yan Sanayi Ekran Farkı ve Avantajı

Xiaomi telefonların ekran değişimi gerektiği zaman yetkili servislerde sadece Türkiye’den satın alınmış telefonlara hizmet verdiklerini özellikle belirtmek isteriz. Genelde uygun fiyatlı olması sebebi ile tercih edilen yurtdışı telefonlarının ekran değişimi işlemleri yetkili servislerde yapılmamaktadır.

Parmak okuyucu özelliği ekranda olan xiaomi telefonlarda yan sanayi ekran kullanıldığında parmak okuma özelliği çalışmaz. Orjinal ekran ile beraber parmak okuyucu özelliği çalışmaktadır.

Xiaomi orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında en büyük fark darbeye karşı daha korumalı olması ve dokunmatik hassasiyetidir.

Huawei Orjinal Ekran ile Yan Sanayi Ekran Farkı ve Avantajı

Huawei orjinal ekranları bir çoğu orta kasası ve batarya ile beraber değişmektedir. Bu modellerde yan sanayi ekranı fiyat avantajı için tercih edecek iseniz honkok orjinali olarak geçen ürünleri tavsiye etmekteyiz. Bu sayede orjinal ekrana dokunmatik ve görüntü kalitesi olarak en yakın ekranı seçerek fiyat ve performans avantjı sağlamış olursunuz.

Huawei ekran değişimi ihtiyacınız varsa mutlaka servis orjinali bataryalı ekran stoklarda olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz. Eğer fiyat farkı çok az ise orjinal çıkatalı ve bataryalı huawei ekranı seçmenizi tavsiye ederiz.