FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iOS 13 İle İlgili Gelecek Yenilikler

ios 13 ile ilgili gelecek yenilikler

Yeni Nesil iOS 13 İşletim Sistemi Haziran Ayında Bekleniyor

  • Haziran ayında WWDC’de tanıtılması beklenen iOS 13, Apple’ın iPhone’lar ve iPad’ler için bir sonraki işletim sistemi. Söylenti özellikleri arasında Karanlık Mod, iPad arayüz güncellemeleri ve yeni bir Giriş ekranı bulunur.

İos 13 Beklenen Özellikler

  • iPhone ve iPad’de Yeniden Tasarlanan Giriş ekranı
  • Karanlık modu
  • Güncellenmiş CarPlay arayüzü
  • iPad arayüz güncellemeleri
  • Yeni çoklu görev özellikleri
  • Çapraz platform uygulamal

Karanlık Mod

iOS 13 ilk kez karanlık mod içerecek , iOS kullanıcılarının oldukça uzun süre istedikleri bir özellik. Karanlık mod ilk kez macOS Mojave’de tanıtılan karanlık modla eşleşecek ve “daha kolay gece görüşü” sağlayacaktır. Apple’ın WWDC yapıtının bu yıl daha koyu bir teması var, belki de iOS 13’te görmeyi bekleyebileceğimiz yaklaşmakta olan karanlık modunu işaret ediyor.

iPad Tweaks

İOS 13’teki bazı özellikler iPad’e odaklanacaktır. Apple’ın sekme görünümünü kullanarak tek bir iPad uygulamasında birden fazla pencereyi görüntüleme özelliği tanıttığı söyleniyor.

Gelişmiş çoklu görev uygulamaları, çoklu pencereleri ve uygulamalar içinde istiflenebilir kartları desteklemek için iPad uygulamaları ile birlikte iOS 13’e geliyor. Uygulamalar, başlangıçta ekranın bir bölümüne iliştirilmiş, ancak manipüle edilebilecek bir kart olmak için sürükleme hareketi ile ayrılabilen sayfalara sahip olacak.

Kartlar üst üste istiflenebilir ve derinlik efekti kartların üstte ve altta olan kartlara işaret etmesine neden olurken, bir kart atıldığında kart atılır.

Yeniden Tasarlanan Giriş Ekranı

Apple’ın iPhone ve iPad için yeni bir Giriş ekranında çalıştığı söyleniyor, ancak nasıl görüneceğini bilmiyoruz. Ayrıca CarPlay’in eşleşmesi için yeni bir Giriş ekranı alması bekleniyor.

Yenilenmiş Dosyalar Uygulaması

Yenilenmiş bir Dosyalar uygulamasının nasıl görüneceği konusunda çok az ayrıntı olmasına rağmen, Apple’ın bunun için yeni özellikler üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Yeni Haraketler

iPad’lerin, metin girişi için yeni bir standart geri alma hareketi kazanması beklenir. Bu, kullanıcıların klavye alanında üç parmakla dokunma ve sola veya sağa bir slayt kullanarak bir işlemi geri almalarını veya yinelemelerini sağlar.

Kullanıcıların tablo görünümlerinde ve koleksiyon görünümlerinde birden fazla öğe seçmesine olanak tanıyan yeni hareketler eklenecek ve böylece bir tıklamaya benzer bir seçim yapmak için bir öğe listesinde birden fazla parmağı sürükleyip, Mac’teki Finder’da sürüklemelerine izin verilecektir.

Güncellenmiş Cilt Hud

iOS 13, muhtemelen şu anki durumdan daha az rahatsız edici olacak yeni bir HUD hacmini içerdiği söyleniyor.

Posta

Posta uygulaması, pazarlama, satın alma, seyahat, “önemli olmayan” ve daha fazlası gibi aranabilir kategoriler halinde mesajlar düzenler; ayrıca daha sonra okunacak bir sıra ve belirli e-posta konuları için gelen Posta bildirimlerini susturma seçeneği de bulunur.

Platformlar Arası İos ve Mac Uygulamaları

İOS 12 ve macOS Mojave ile Apple, iOS uygulamalarını Mac’e getirmek için yeni bir çerçeve sundu ve bir test olarak, Hisse Senedi, Ev ve Sesli Notlar gibi birkaç iOS yalnızca Apple uygulaması macOS’a taşındı. İOS 13 ve macOS 10.15’te, Apple bu işlevi geliştiricilere genişletmeyi planlıyor ve iOS uygulamalarının Mac’e aktarılması için ince ayar yapılmasını kolaylaştıracak.

Yeni Emoji

İOS 13 piyasaya sürüldüğünde yeni emoji kullanılamayacak, ancak 2019’da ilerleyen bir iOS 13 güncellemesinde Apple yeni karakterler sunacak. Unicode Konsorsiyumu, emoji standardına eklenen karekterleri tamamladı ve bazıları flamingo, su samuru, waffle, tembel hayvan, beyaz kalp, el ele tutuşan insanlar, buz küpü, şnorkel, orangutan, meyve suyu kutusu, falafel ve daha fazlasını içerir.

Yeni iPhone Uygulamamı Bul

Apple, Arkadaşlarımı Bul ve Telefonumu Bul özelliğini bir araya getiren ve iOS 13 ve macOS 10.15’te ilk kez piyasaya sürülecek yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor . Uygulama, Apple cihazlarının Wi-Fi veya hücresel bir ağa bağlı olmasa bile yakındaki diğer cihazlardan yararlanarak izlenmesine izin vermek için yeni bir “ağ bul” özelliğini içerecek.

Uygulama, Kayıp Modu gibi mevcut iPhone’umu Bul özelliklerini ve bir cihazı uzaktan silme seçeneğini içerecektir. Arkadaşlarımla Bul seçeneğinden seçilen konum tabanlı paylaşım seçenekleri de geçerli olacak.

Ayrıca Apple’ın, Döşeme benzeri bir öğe izleyicisi olarak tanımlanan ilgili bir donanım ürünü üzerinde çalıştığı söyleniyor. Herhangi bir öğeye ekleyebilen ve kullanıcının iCloud hesabına eşleştirilebilen bir “etiket” olarak tanımlanmıştır. Cihazları etiketli öğeden çok uzaklaştığında bir uyarı alan kullanıcılar iPhone’a yakın olacak. Apple’ın bu aksesuarı ne zaman piyasaya çıkarabileceği konusunda bir şey yok, ancak yeni iPhone’ların yanı sıra sonbaharda gelebilir.

Geliştirici Eklemeleri

Geliştiriciler için, iOS 13 medya yürütme, arama, sesli arama, olay biletleme, mesaj ekleri, uçuşlar ve daha fazlası için gelişmiş siri entegrasyonu getirecektir .

Geliştiriciye odaklanan diğer özellikler arasında artırılmış gerçeklik için yeni bir Swift-sadece çerçeve ile ARKit iyileştirmeleri ve geliştiricilerin görsel olarak artırılmış gerçeklik deneyimleri oluşturmasını sağlayacak bir yardımcı uygulama bulunmaktadır. ARKit ayrıca oyun kumandalarını ve stereo AR kulaklıklarını da destekleyecektir.

Üçüncü taraf uygulamalar için tarama desteğini ve Fotoğraflar uygulamasını kullanmak zorunda kalmadan harici cihazlardan fotoğraf çekme özelliğini belgeleyeceği gibi, Taptic Engine’in genişletilmiş kullanımı için yeni çerçeveler dahil edilecektir.

NFC geliştirilecek ve geliştiriciler, uygulamalarına genişletilmiş NFC formatları için destek ekleyebilecek ve eklenen bir CoreML sürümü de mevcut olacak.

Diğer Yeni Özellikler

Yazı

Yazı tipi yönetimi, yeni bir yazı tipi yönetimi menüsü edinmek için Ayarlar uygulamasıyla iOS 13’te geliştirilecektir.

Safari

İPad’de iOS 13’teki Safari, gerektiğinde web sitelerinin masaüstü sürümünü otomatik olarak yükler.

Canlı Fotoğraflar Güncellemeleri

Apple, Canlı Fotoğraf’a eklenen videonun uzunluğunu iki ila altı saniye arasında ikiye katlamayı planlıyor.

Yeniden Tasarlanan Hatırlatıcılar App

Apple, Hatırlatıcılar uygulaması için macOS 10.15’e de yayılacak yeni bir tasarım uyguluyor.

Hey Siri

Hey Siri, kahkaha ve ağlayan bebekler gibi ortam seslerini filtrelemede daha iyi olacak.