FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Hangi Ülkenin?

iphone hangi ulkenin

iPhone Hangi Ülkenin? Türkiye’nin belirli zamanlarda dış ülkelere karşı yürüttüğü politikalar karşısında belli başlı ürünleri boykot ettiği bir gerçektir. Bu nedenle bazı ürünlerin hangi ülkelerde üretildiklerini ülke halkı olarak merak ediyoruz.

Türkiye’de büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan iPhone’un ise nerede üretildiği, ülkemizin Amerikan menşeili ürünleri boykot etmeye başlamasından sonra merak konusu olmuştur. Amerika tarafından üretilen ürünlerin listelerini arayan Türk vatandaşları, çok kullanılan iPhone’un bu listelerde olup olmadığını merak ediyorlar.

iPhone’un Üretildiği Ülke Neresidir?

iPhone nerede üretiliyor? sorusunun ilk akıla gelen cevabı iPhone cihazlar ABD’de üretilmektedir olacaktır. Fakat cihazın üretiminin tüm yükünün ABD’de olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Apple firması, iPhone cihazlarının üretiminde birden fazla parça kullanıyor ve bu parçalar tedarikçilerinin yardımıyla toplanılabiliyor. Toplanan tüm bu parçaların ve çipler, Çin’e gönderiliyor. Parçaların Çin’e gönderilmesinin en büyük nedeni ise, Çin’in üretim maliyetlerinin bir hayli düşük olmasıdır.

Tedarikçilerden alınan ve Çin’e gönderilen parçalar Çin’de bulunan üretim fabrikalarında bir araya getirilmekte ve kullandığımız iPhone cihazlar bu ülkeden elimize ulaşmaktadır.

iPhone Üretimine Katkıda Bulunan Ülkeler Hangileri?

iPhone cihazlarının üretimine katkıda bulunan ülkelerden ilki Çin’dir. Genellikle Çin’deki üretim fabrikaları ile birlikte çalışan Apple firması, Çin’in üretim maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle tercih ediyor. Ayrıca Doğu Asya’da bulunan diğer ülkelerdeki fabrikalarla da çalışan Apple, tedarikçilerinden topladığı ürün parçalarının bu ülkelerdeki fabrikalara gönderiliyor. Fabrikaların ucuz maliyetli üretimleri sayesinde iPhone modelleri kolay bir şekilde ortaya çıkmış oluyor.

Çin haricinde Vietnam, Brezilya veya Kuzey Kore’de de düşük maliyetli üretim aşamaları Apple firması tarafından tercih edilebiliyor.

iPhone Telefonların Parçaları Nerelerde Üretiliyor?

iPhone cihazlarının parçaları farklı ülkelerde bulunan farklı markalardan tedarik edilmektedir. Apple’ın ABD, Tayvan, Kuzey Kore, Çin, Japonya, İtalya, Fransa, Hollanda, Almanya, Singapur ve Hollanda gibi ülkelerle parça tedariki konusunda anlaşmaları bulunuyor. Bu ülkeler, ucuz maliyetler ile sağladıkları ürünleri Apple’a satıyor. Bu tedarik edilen parçalar ise yine Doğu Asya ülkelerinde ucuz maliyetler ile bir araya getiriliyor. Servisimizde iphone ekran değişimi, iphone batarya değişimi gibi tamirlerde kullanılan parçalar orjinal ve çin üretimidir.

Hangi Markaların Ürünleri iPhone Cihazlarda Kullanılıyor?

iPhone cihazlarında kullanılan parçalar farklı markalardan tedarik edilmektedir. Örneğin arka kameralarda Sony markasını tercih eden Apple, ön kamerada ise OmniVision markasını tercih ediyor. Ekran bazında LG ile anlaşma sağlayan firma, bu parçayı Kuzey Kore’den getirtiyor.

Ekran ve cam özelliklerinde Corning firmasıyla anlaşması bulunan Apple, bu ürünleri Gorilla Glass olarak ABD’den temin ediyor. Ayrıca flash disklerini ise Toshiba ve Samsung’dan alan firma, bu ürünleri Kuzey Kore ile Japonya’dan temin ediyor.

Apple firmasının parça tedariki konusunda çalıştığı diğer firmalar arasında Bosch, Cirrus Logic, Qualcomm, Samsung, TSMC, Foxconn, Pegatron, NXP, Hi-P, Green Point, Broadcom, Corning, Toshiba, STMicroelectronics ve Texas Instruments yer alıyor.

iPhone Cihazınızın Orijinal Olduğunu Anlamanın Yolu Nedir?

Satın aldığınız iPhone cihazının orijinal olduğunu anlamanın birden fazla yolu vardır. Bunları incelersek eğer;

  1. Satın aldığınız ürünün orijinal ve açılmamış kutusunda bulunduğundan emin olun.
  2. Kullanma kılavuzu, sertifika, orijinal aksesuarlar gibi parçaların kutu içeriğinde bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  3. iPhone cihazınızın arka kısmında “Designed by Apple in California, Assembled in China” yazısı bulunduğuna dikkat edin. Bu, ürünün Kaliforniya’da Apple tarafından tasarlandığını ve Çin’de toplatıldığını ifade etmektedir.
  4. Cihazınızın IMEI numarasını ya da seri numarasını Apple resmi sitesi üzerinde sorgulayarak cihazın orijinalliğini test edebilirsiniz.
  5. Orijinal iPhone cihazlarının özelliklerini sizde bulunan cihaz ile karşılaştırabilirsiniz. Böylelikle farklılık gösteren ağırlık, boyut, ekran seçenekleri gibi durumları birinci elden test edebilirsiniz.