FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Uzatalır

iPhone batarya ömrü özelliği sayesinde kullancılarına telefonun içerisinde bulunan Lityum iyon bataryalarının ömrünün ne kadar kaldığını gösterir. iPhone pil sağlığı önerilen değerin apple tarafından belirtilen sağlık seviyesi minimum %80 dir. iPhone  batarya sağlığı %80 seviyesinin altına düştüğü zaman bu bölüme gelmeden önce ” servis ” olarak belirtir ve oraya tıkladığınız zaman bil sağlığını %79 ve altında görürsünüz. 

Yeni bir iphone aldıysanız veya yeni iphone batarya değişimi yaptırdıysanız, pilin daha uzun ömürlü olması için aşağıda anlatılanları yaparak kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Arka planda açık olan uygulamaları gün içerisinde 3-4 sefer kontrol ederek açık olanları kapatın
  • Ekran ışığını en yüksek seviyede kullanmamay dikkat edin
  • Zor durumda kalmadıkça orjinal harici şarj aleti kullanmayın
  • iPhone 14 ve iPhone 15 serisinde bulunun Hep Açık Ekran özelliğini kapatın
  • Kişisel Bağlantı Noktası ve Bluetooth özelliğini kullanmadığınız zaman kapalı tutun

iPhone Bataya Ömrü Nasıl Yükseltilir.

iPhone telefonlarda karşılaştığınız pil sağlığı bölümünde gösterilen batarya ömrünü yükseltebililmeniz için yazılımsal bir şeyle veya telefonun pilini değiştirmeden yapılabilecek bir işlem değildir.

iPhone batarya ömrünü %79 ve altına geldiyse, telefonun bazı özelliklerini kısarak belli bir süre daha kullanma şansınız olur. Telefonunun ışığını kısarak, ekran kilitlenme süresini kısarak, siyah temaya geçerek pil kullanım süresini azaltma işlemlerinin yanı sıra açıkta kalan uygulamaları da sürekli kapatabilirsiniz.

Telefonu kullanmadığınız zamanlarda bluetootth, wifi, konum, hüceresel bağlantı gibi özellikleri de kapatırsanız telefonun kullanım süresi otomatikmen uzayacaktır.

Bunları yaptırmaktan sıkıldıysanız iphone pil sağlığını %100 yapmak için  iphone batarya değişimi yaparak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

iPhone Pil Sağlığı Yükseltme Hilesi Yoktur.​

iPhone pil sağlığı yükseltme hilesi diye birşey yoktur. Bu tarz uygulamaları veya ayarları karıştırarak telefonun yazılımına zarar verebilir hatta telefonunuzdaki bilgilerin çalınması için virüs alabilir veya uygulamayı farkında olmadan kullanmak için bilgilerinize ulaşması için izin vermiş olabilirsiniz.

iPhone Pil Sağlığı %100 Gösteriyor, Ama Şarjı Hızlı Bitiyor

iPhone  bataryalarında pil sağlık durumunu gösteren bir çip vardır. Bu gösterge çoğu iphone bataryasında vardır fakat kalitesi düşük olan veya arızalanan bataryalarda her zaman %100 olarak göstermektedir. iPhone pili şişmiş olsa bile pil sağlığında %100 olarak gösterebilmektedir. 

Yetkili servis haricinde iphone pil değişimi yaptıracaksanız ucuz bataryalar kullanarak farkında olmadan telefona zarar vermiş olursunuz.  iPhone batarya değişimi işileminde güvenilir firmaları tercih etmelisiniz.

 

iPhone Pil Sağlığı İçin Nasıl Şarj Etmelisiniz.

iPone pil sağlığını en iyi şekilde muhafaza etmek için şarjın %20 seviyesinin altına düştüğü zama tek bir seferde %100 şarj olana kadar beklemek iphone pil sağlığı için en ideal şarj etme yöntemidir. Mecburiyetten kullandığınız ucuz şarj aletlerini sürekli olarak telefonda kullanmanızda pil sağlığına etki eden bir diğer unsurdur. Telefonda sürekli oyun oynamak ve batarya defalarce kez bitirmek, şarjda kullanımda oyun oynamak ta bataryanının ömrünün bitmesinde engel olduğu için bu tarz kullanımlardan da kaçınmalıyız.