Anakart Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone Anakart Değişimi ve Bilinmesi Gerekenler

iphone anakart degisimi

iPhone anakart değişimi telefonun modeline göre 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi tamir işlemi ile yapılan anakart değişimleridir. Diğer yöntem ise çıkma anakart değişim işlemidir.

iPhone anakartı telefonun bütün fonksiyonların bağlı olduğu ve çalışmasını sağladığı bord ve üzerindeki entegrelerden oluşmaktadır. Telefonunuzda oluşan arıza sebebi ile tamiri mümkün olmayan durumlarda anakart değişimi yapılır.

Yeni iPhone modellerinde anakart yapısı biraz daha faklı yapılmıştır.Anakart arızalarında öncelikle anakart tamiri yapılmaya çalışılmalıdır, anakart tamiri olmazsa anakart değişimine gidilmelidir. Bu iPhone modellerinde anakart 2 parçadan oluşmaktadır. Bu durumda anakartın arızalı olan bölümü değiştirilerek tamir edilmektedir.

iPhone Anakart Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone anakart değişimi sadece aynı model iphone’dan çıkan ve sorunsuz çalışan anakart parçasının sökülerek satışı yapılan parça ile sağlanır. Apple yetkili servislerinde anakart satışı veya anakart değişimi yapılmaz. Bunun için özel iphone teknik servislerinden destek almanız gerekecektir.

iPhone anakart satışı yapılmadığı için bu parçanın bulunması biraz uğraştırıcı ve sabit bir fiyatı olmadığı için maliyet konusunda farklılık gösterebilmektedir.

iphone anakart degisimi nasil yapilir

iPhone anakart değişimi sonra telefonun face id ve parmak okuyucu özeliklerini kullanabilmeniz için satın almış olduğunuz anakarta ait parçalar ile beraber değişmesi gerekmektedir.

iPhone 11 telefonun anakartı bozuk olduğunu düşünün. Bozuk anakartı sökerek, satın almış olduğunuz sağlam anakartın yerine montaj yapıldıkran sonra telefon çalışacaktır. Telefon toplandıktan sonra telefonda face id özelliği çalışmayacak ve ayarlar bölümünde bilinmeyen parça uyarısı göreceksiniz. iPhone 11 ve üzeri telefonlarda anakart değişimi yapılarak telefonun kullanılabilir hale gelir. Fakat bazı özellikleri çalışmaz. iPhone anakart değişimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler de burada başlayacaktır.

iPhone Anakart Değişimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

iPhone anakart değişimi sonrası dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir çok konu vardır. Bunlara dikkat edilmeden yapılacak işlemler sonrası bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz.

iPhone anakart değişimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ;

  1. İmei Numarası Sorgulama : iPhone anakart değişiminde imei numarası da değişecektir. İmei numarasının Türkiye mi Yurtdışı mı olduğunu kontrol etmek gereklidir.
  2. Face İD Kontrolü : iPhone anakart değişimi sonrası face id özelliğinin çalışması için face id aktarımı yapılmalı veya satın alınan anakart, face id parçaları ile beraber alınmalıdır.
  3. Bilinmeyen parça uyarısı : iPhone anakart değişimi sonrası kamera, batarya gibi parçalar ayarlar bölümünde bilinmeyen parça olarak gözükecektir. Bilinmeyen parça uyarısı hakkında daha fazla bilgi alın.
  4. iPhone anakart değişimi sonrası genel kontrol : Anakart değişimi yapılan iphone’unuzda genel test yaparak çalışmayan herhangi bir özellike var mı diye kontrol edin.

iPhone Bord Değişimi

Yeni iPhone modellerinde anakart, alt bord ve üst bord olarak iki parçadan oluşmaktadır. Bu bordlar birleşerek anakart tamamlanır ve bir birbirinden ayrı olarak çalışmaz. iPhone bord değişimi, anakart tamiri konusunda uzman teknisyenler tarafından yapılması gereken çok hassas bir işlemdir.

iphone ust ve alt anakart degisimi

Telefonun aldığı darbe, sıvı teması ve kısı devreye göre anakartta tamiri olmayacak kısa devreler oluşmaktadır. Bu kısa devrelerin tamiri olmadığı durumlarda alt anakart değişimi yada üst anakart değişimi yapılmaktadır.

Bu durumda kısa devre oluşturan anakart değiştirilerek sorun düzelir.

iPhone Alt Bord Değişimi ( alt anakart değişimi )

iPhone alt bord değişim işlemi telefondaki darbe sebebi ile anakartın çalışmaz hale gelmesi veya bazı özelliklerinin kullanılamaması durumdan yapılır. Alt bord üzerinde en çok karşılaşılan sorunların başında telefonun reset atması gelmektedir. Telefonun kameralarının çalışmaması ve şarj olmaması gibi durumlarda da alt bord değişimi yapılarak anakart tamir edilmektedir.

iPhone Üst Bord Değişimi ( üst anakart değişimi )

iPhone üst bord değişimi telefonun şebeke, şarj, wifi gibi sorunları sebebi ile tamiri olmayan durumlarda yapılmaktadır. iPhone üst bord değişimi sadece anakart tamiri konusunda uzman teknisyenler tarafından yapılan tamir işlemidir.

iPhone üst bord ve alt bord değişim işlemlerinde bilinmeyen parça uyarısı almazsınız.