FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone 11 Güncelleme Ne Zaman Bitecek?

iphone 11 guncelleme ne zaman bitecek

Yeni iPhone almak isteyen apple kullanıcıların en çok merak ettiği iPhone 11 telefonun kaç yıl daha güncelleme alacağıdır. 2023 Aralık ayında olduğumuzu düşünürsek iphone çıktığından beri (10 Eylül 2019) ortalama 4 yıl geçmiş.

Apple, üretmiş olduğı iPhone akıllı telefonlara satışa başlamsından itibaren ortalama 4,5 yıl boyunca yazılım güncellemesi konusunda destek vermeyi taahhüt eder. Buradan anlayacağımız gibi , iPhone 11 en az 2024 yılının sonuna kadar yazılım güncellemeleri alacaktır.

Geçmişte görmüş olduğumuz Apple firmasının bu taahhüdünü Örneğin, iPhone 6S ve iPhone SE (2016) ilk olarak 2015’te piyasaya sürülmesine rağmen ve her iki telefon modeli de 2022’de iOS 16 güncellemesini destekledi.

Bu kadar çok fazla satışı olan iPhone 11 akıllı telefonunda normalin üzerinde bir yazılım desteğini alacağını söylemek yanlış olmaz. Bu da tahminen 2025 yılı ve daha sonrasına kadar güncelleme alabileceğini göstermektedir. Bu karar tabi kesinlikle Apple firmasına bağlıdır.

iPhone 11 Güncelleme Almazsa Ne Olur?

Yazılım güncelleme desteği bittiği zaman iPhone 11 yine de kullanılabilir telefon olmaya devam edecektir. Güncelleme gelememsi ile birlikte yeni yazılımlarda ek özellikle ve yeni güvenlik güncellemelerinden mahrum kalacaktır. Bazı uygulamalarında yazılım desteği vermemesi ile bu uygulamaları yüklemesini yapamayacaktır. App store üzerinden uygulama yükleme konusunda yazılım desteği, ios yazılım güncelleme desteği bittikten sonra 1-2 yıl daha devam edebilecektir.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, Apple iPhone 11’in  yazılım güncellemesi ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih vermek yanlış olur. Ancak, 2025 yılının sonuna kadar hiç bir yazılım sorunu kullanımızı etkliyemeceğini söyleyebiliriz.

07.12.2023 tarihi itibariyle, iPhone 11’in güncelleme desteği halen ios 17 olarak devam ediyor.  Genel sistem yazılım güncellemesinin en erken 2024 yılının sonuna doğru kesileceğini söyleyebiliriz.