FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Yurdışı iPhone Satın Almak Mantıklı mı? İşte Bilinmesi Gerekenler

yurtdisi iphone almak mantikli mi

Yurtdışından iPhone satın alarak Türkiye’de kullanmak belli başlı avantajlar sağladığı gibi dezavantajları da olmaktadır. Yurtdışı iphone satın almanın en önemli avantajı %30 %40 gibi oranda fiyat olarak daha uyguna satılmaktadır Bunun en önemli sebebi, Türkiye’de telefonlara uygulanan yüksek vergi oranlarıdır.

Örneğin, iPhone 15 Pro Max’in Türkiye satış fiyatı 82.999 TL’den başlamaktayken, Amerika’da fiyat 1.100 dolar ( 1.100 dolar x 29 TL= 31.900 TL ) civarındadır. Bu fiyatlara baktığımız zaman ilk olarak yarı fiyatından ucuza satın almış olsanız da pasaport kaydı yapmadan belli bir süre kullanabiliyorsunuz. Gürcistan, Irak, Almanya gibi ülkelerde fiyat farklılıkları gözükebilir.

Artık yurtdışı iPhone almak için farklı bir ülkeye gitmenize gerek yok diyebiliriz. Yurtdışından iphone getirmeyi kendine bir ticari iş haline getiren insanlardan da ufak farklar verip satın alabilirsniz. Mesela 1.1oo dolara satılan Yurdışı iPhone 15 pro max telefonu 1.300 dolara Türkiye’deki satıcılardan alabilirsiniz.

Kayıt işlemi için son bir yıl içerisinde resmi yollar ile yurtdışına çıkış giriş yaptırılması ve son 3 yılda kendi adına bir telefon kayıt ettirmemiş olması gerekmektedir.

Yurtdışı iPhone Alırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışı iphone alırken aşağıda anlatılanlara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.Aksi takdirde mağdur olabilir ve bunun sonucunda hiç bir hak talep edemeyebilirsiniz.

  • Telefonun imei ve seri numarasını kontrol ederek çalıntı olup olmadığını tespit edin.
  • Apple Türkiye’yi arayarak telefonun hangi durumlarda garanti kapsamına gireceğini öğrenin. Garanti kapsamı ülkelere göre üretilmiş iphone modeline göre değişmektedir.
  • Çift sim kart girişli telefon almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede 120 gün sonunda kulanım süresi bittiğinde, sadece sim kartın yerini değiştirerek telefonu aktif edebilirsiniz.

 

Yurtdışından iPhone Almanın Avantajları

yurtdisi iphone alinir mi

Yurtdışından iPhone satın almanın mantıklı olduğu durumlar;

  • Fiyat avantajı
  • Pasaport kaydı gerektirmeden 120 gün + 120 gün ( çift simli telefonlarda ) kullanma imkanı
  • Pasaport kaydı yaptıktan 3 yıl sonra Türkiye cihazı fiyatına satılabilmesi
  • Türkiye’de teknik servis imkanlarında yararlanma ( Apple Türkiye servislerinde geçerli olan iPhone modelleri )

 

Yurtdışından iPhone almanın dezavantajları:

yurtdisi iphone almanin dezavantajlari

  • Garanti durumu : Her iphone global garanti kapsamında her ülkede servis hizmet verilmemektedir. Örneğin Japonya için üretilmiş iPhone modeli Türkiye’de garanti kapsamına girmez. Fakat Almanya için üretilmiş iPhone modeli Türkiye’de garanti kapsamına girer.
  • Donanımsal farklılıklar: Yurt dışından satın aldığınız iphone cep telefonun donanımsal özellikleri, Türkiye’de satılan modellerden birazda daha farklı olabilir. Bu özellikle E-Sim kullanımında şebeke sorunlara neden olmaktadır.
  • Kronik hatalar : iPhone modellerinde bir çok kronik hata ortaya çıkabilmektedir. Bunlar yazılım güncellemesi ile çözülmektedir. Fakat telefonun herhangi bir parçasında kronik bir hata varsa ( ekran, kamera v.s ) bu mağdur olma ihtimaliniz vardır.

Sonuç

Sonuç olarak, Türkiye’de yaşıyorsanız uygun fiyatlı iphone alıp kullanmak kişinin ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Yarı fiyatına iphone alıp kullanmak çok mantıklı olabilir. Satın alınacak iPhone Türkiye’de apple teknik servis desteği kapsamında ise çok daha güzel olur.