Genel

iPhone Sessize Alma Tuşu Çalışmıyor – Kendi Kendine Basıyor

iphone sessize alma tusu calismiyor kendi kendine basiyor

iPhone sessize alma tuşu çalışmıyor veya kendi kendine basıyor ise toz ve kirden kaynaklı olmakla beraber sıvı teması ya da bir darbe sonrasında bozulmuş olabilir. Bu yazımızda iPhone sessize alma tuşu tamiri, ayarları, temizliği, değişim fiyatı hakkında bütün bilgileri bulabilirsiniz.

iPhone Sessize Alma Tuşu Kendi Kendine Basıyor

iPhone sessize alma tuşu kendi kendine istemsiz bir şekilde sessize alıp sonra normale dönüyor ise tuşun orada toz birikmiş olabilir. Bu sorunu evde yada işte kendi kendinize düzeltmek için temizlik yapmayı deneyebilirsiniz. Tuş bölümünden alınmış bir darbe veya sıvı teması yüzünden temassızlık yapıyor ise sessize alma tuşu değişimi yapılması gereklidir.

iPhone Sessize Alma Tuşu Temizleme

iPhone sessize alma tuşu toz sebebi ile çalışmıyor veya kendi kendine basıyor ise temizlik işlemi ile bunu çözebilirsiniz. Öncelikle iğne bir ince ve ince uçlu fırça ayarlamanız gereklidir. İnce uçlu iğne ile telefonun sessize alma tuşunun kenarındaki ufak ince bölüme tozları çıkartmaya çalışalım.

Daha küçük tozlardan kurtulmak içinde fırça ile dikkatlice temizleyerek kontrol edelim. Bu işlemi tuş sesli de iken ve sessizde iken yaparak test edelim. İşlem başarılı geçerse bir beğeni ve yorum yaparsınız  iPhone sessize alma tuşu temizleme işlemi sonrası normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

iphone sessize alma tusu temizleme

Bu işlemi yaparken herhangi bir sıvı dökmeye çalışırsanız, ekrana polarizesine sıvı kaçmasını ve görüntünün bozulmasına sebep olabilirsiniz.

iPhone Sessize Alma Tuşu Ayarları

iPhone sessize alma tuşu ayarları maalesef bulunmamakta, sabir bir tuş donanımı olarak yapılan bu özelliği iptal etme şansımız yok. Fakat bu tuş arızalandığı zaman geçici olarak bu özelliği kullanma imkanınız var. Bu özelliğin adı assistive touch uygulamasıdır. Assistive touch özelliğini aktif ederek bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

iPhone Sessize Alma Tuşu İptal Etme

iPhone sessize alma tuşu iptal etme özelliğini tuştaki bozulma sebebi ile kendi kendine tıklaması sebebi ile araştırıyorsanız, bunu yapmak için de assistive touch özelliğini kullanmanız gerekecektir. Assistive touch özelliği haricinde sessize alma tuşu iptal etme yapamazsınız. Hata sessiz mod durumunda ise sesli moda geçmek içinde bu özelliğin kullanılması mecburidir. Sürekli bu özelliği kullanmak yorucu ve sinir bozucu geliyor ise bu tuşun tamiri yada değişimini yaptırmanız gerekecektir.

iPhone Sessize Alma Tuşu Tamiri

iPhone sessize alma tuşu tamiri için bazı modellerde on of ses yükseltme ve ses kısma tuşu ile beraber, bazı modellerde ise ses kısma ses yükseltme tuşu ile beraber değişmektedir. İphone sessize alma tuşu tamiri için yapılan parça değişiminde ses ile alakalı fonksiyon tuşlarıda yenilenmiş olmaktadır.

iPhone Sessize Alma Tuşu Değişim Fiyatı

iPhone sessize alma tuşu değişim fiyatı telefonu modeline göre değişmekte ve 190 TL’den başlamaktadır. Telefonun sessize alma tuşu değişim fiyatı kaç tl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki listeye bakabilir yada bizi arayarak veya whatsapp üzerinden yazarak öğrenebilirsiniz.

iPhone 6 sessize alma tuşu değişim fiyatı 190 TL
iPhone 6 Plus sessize alma tuşu değişim fiyatı 240 TL
iPhone 6s sessize alma tuşu değişim fiyatı 240 TL
iPhone 6s Plus sessize alma tuşu değişim fiyatı 250 TL
iPhone 7 sessize alma tuşu değişim fiyatı 250 TL
iPhone 7 Plus sessize alma tuşu değişim fiyatı 300 TL
iPhone 8 sessize alma tuşu değişim fiyatı 250 TL
iPhone 8 Plus sessize alma tuşu değişim fiyatı 300 TL
iPhone X sessize alma tuşu değişim fiyatı 500 TL
iPhone XS sessize alma tuşu değişim fiyatı 600 TL
iPhone Xr sessize alma tuşu değişim fiyatı 600 TL
iPhone XS Max sessize alma tuşu değişim fiyatı 600 TL
iPhone 11 sessize alma tuşu değişim fiyatı 600 TL
iPhone 11 Pro sessize alma tuşu değişim fiyatı 650 TL
iPhone 11 Pro Max sessize alma tuşu değişim fiyatı 700 TL
iPhone 12 sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 12 Mini sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 12 Pro sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 12 Pro Max sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 13 sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 13 Pro sessize alma tuşu değişim fiyatı  
iPhone 13 Pro Maxsessize alma tuşu değişim fiyatı