Kamera Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Ön Kamera Çalışmıyor

iphone on kamera siyah ekran gosteriyor

iPhone ön kamera çalışmıyor ise bunun sebepleri donanımsal ( ön kamera ve bileşenlerindeki arızalar ) ve yazılımsal ( ios yazılımındaki ve uygulamalardaki sorunlar ) sorunlardan kaynaklanmaktadır.

iPhone ön kamera çalışıyor fakat bulanık gösteriyor ise genelde toz ve ekran koruyucu gibi unsurlar büyük etkendir. Ön kamerada oluşan aşırı tozlanmalar kamera lensine zarar verebilir. Aşırı tozlanma durumunda kamera lensi zarar görmesi durumunda kamera değişmesi gereklidir.

iPhone Ön Kamera Siyah Ekran Gösteriyor Neden ?

iPhone ön kamerayı açtığımız zaman sadece siyah ekran çıkıyor ise sorunu tespit etmek için bir kaç kontrol yapmak gereklidir.

iPhone ön kamera siyah ekran gösteriyor sorunu yazılımsal arızalarda;

  • iPhone kamera uygulaması açmaz siyah ekranda kalır.
  • Snapchat, instagram gibi ek uygulamalarda ön kamera düzgün çalışır.
  • Ön kamera açar fakat resim, video çekmek istediğiniz zaman kayıt yapmaz.

iPhone ön kamera siyah ekran gösteriyor sorunu donanımsal arızalarda;

  • Ön kamera hiç bir uygulama ile açılmaz.
  • Görüntülü görüşme yapmanıza izin vermez.
  • Face id özelliği çalışmayabilir.
  • Kısa devre bazı durumlarda arka kameraya geçmeye izin vermez.

iPhone Ön Kamera Siyah Gösteriyor Çözümü

iPhone ön kamera siyah ekran gösteriyor sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu kontrol ettikten sonra çözüm olarak aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Yazılımsal sorunlarda; iTunes üzerinde sıfır yazılım yüklemesi yapmalıyız. Bu işlemde telefondaki bütün bilgiler silinecektir. En son yazılım sürümü ile beraber fabrika ayarlarına dönecektir.

Donanımsal sorunlarda; Test amaçlı ön kamera takılarak sorunun ön kameradan mı? yoksa anakarttan mı kaynaklı olduğunu görebiliriz. iPhone ön kamera değiştiğinde sorun düzelmez ise, anakart üzerindeki kamera entegreleri ve kamera soketleri kontrol edilip sorun çözülebilir. Bu işlem uzmanlık gerektirir.