FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Konum Gizleme Kapat, Kimse Takip Etmesin!

iphone konum gizleme

iPhone konum gizleme özelliğini nasıl yöneteceğinizi biliyormusunuz? Bu yazımıda size konum ayarlarınızı nasıl yöneteceğinizi ve bu sayede konumuzu hangi uygulamalar ile paylaşanız hakkında bilgi vereceğiz.

iPhone Konum Gizleme Nedir?

iPhone konum gizleme, telefonda yüklü olan uygulamarın konumuzu anlık olarak tespit etmesine izin verir. Bu özelliği açmak yada kapatmak tamamen size kalmıştır. Bir uygumla yüklediğinizde ekran kabul et diye bir sürü bildirim gelir ve bunları dikkat etmeden kabul ederiz. İşte bu durumda uygulamaı açar açmaz bizi takip etmesi için gereken onayları vermiş bulunuyoruz.

Bu özellik, whatsapp üzerinden konum atarak adresinizi paylaşmanızı sağlar. Google’de bir işyeri araması yaptığınız zaman, size en yakın olan firmaları göstermeyi sağlar. Sosyal medya üzerinde bölgenizde olan bir olayı haberdar olabilirsiniz.

Tabi bu özellik açık olduğu zaman uygulamaların size güzel bilgiler vermesi çok güzel. Fakat bununla beraber mahrumiyet olarak biraz fazla bilgiye ulaşabilmektedirler.

Sizin sürekli konumuzu takip ederek gün içerisinde nereleri gezdiğinizi sokak sokak tespit edebilmektedir. Ayrıca daha önce gittiğiniz yerleri hafızasında tutabilirler.

iPhone Konum Gizleme Nasıl Kapatılır?

iphone konum servisleri yönetme

iphone konum servisleri yönetme

iPhone konum servisleri özelliğini tamamen kapatabilir yada sadece izin verdiğimiz uygulamaları açık bırakarak diğer uygulamaların konum takip etmesini önleyebiliriz.

iPhone konum servisi özelliğini kapatarak konum gizlemeyi sınırlandırmak için;

Ayarlar’a giriyoruz, Gizlilik ve Güvenlik bölümüne giriyoruz. Burada konum servislerini tamamen kapatabilir veya hangi uygulamanın konum servislerine ulaşacağını seçebilirsiniz.

Konum Servisi Açık Olan iPhone Takip Edilebilir mi?

iPhone takip edilir mi? edilmez mi ? diye merak ediyorsanız, evet iphone sizin izin verdiğiniz kadar diğer kullanıcılar tarafından takip edilir.

iPhone konum servisi açık olduğu zaman icloud, whatsapp, facebook gibi uygulamalar ve takip yazılımları tarafından takip edilebilir. iCloud üzerinde konum takibi yapılabilmesi için apple kimlik adresi ve şifresi bilinmesi gerekmektedir. Whatsapp, facebook gibi uygulamalarda konum takibi yapılabilmesi için kullanıcılar ile bağlantı için konum paylaşımı yapılmalıdır.

Takip programı yüklü iPhone’un konum takibi ayarlardan bir kere yapılarak gizlenmektedir. Bu takip programı uygulamalar menüsünden kaldırılabilir yada uygulama görselini değiştirerek farkedilmesi engellenebilir.

Böyle bir şey olduğunu düşünüyorsanız, takip programlarını tespit etmeniz imkansız olabilir. Bu durumda telefonu fabrika ayarlarına çevirmek için telefonu sıfırlamamız gerekmektedir.

Sıfırlama sonrasında icloud şifrenizi yenilemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede apple kimliğinin şifresine ulaşan biri  “iPhone’umu Bul” üzerinden takip edilme olasılığı da sıfırlanmış olacaktır.