FAYDALI BİLGİLER - BLOG

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Ayarlanır?

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulaması ve milyarlarca kullanıcıya sahip WhatsApp, ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştır. Kullanıcılardan hiç bir ücret talep etmemesi ve kolay arayüzü sayesinde kısa zamanda büyük bir popülarite yakalamıştır.

2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi astronomik bir rakam ile satın alınan WhatsApp, o günden sonra da hızlı büyümesini gerçekleştirmiş ve şuan günlük aktif 1 milyar kullanıcıya ulaşmış bulunmaktadır.

WhatsApp daha çok kişisel konuşmalara ve yazışmalara odaklı bir platform olduğu için, özel konuşmalarımıza başkalarının erişmesini ve görmesini istemeyebiliriz. Bu sebep ile sizlere WhatsApp’ta Andorid ve İos cihazlar için parmak izi kilidi, Face ID kilidi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

whatsapp parmak izi kilidi
WhatsApp Parmak İzi Kilidi

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere WhatsApp’ta bir çoğumuzun kişisel yazışmaları ve dosyaları bulunmakta. Kişisel olan bir şeyin de haliyle başkalarının görmesini ve erişmesini istemeyebiliriz. Bugüne kadar üçüncü taraf bir çok uygulama ile WhatsApp’a giriş kilidi yapabiliyorduk fakat, o uygulamalarda şifresi kırılabiliyor ya da kararlı çalışmıyordu.

WhatsApp’ta bu durumu fark etmiş olacak ki Andorid cihazlar için 2.1.222 sürümü, İOS cihazlar için de 2.19.20 sürümü ile uygulama içerisinde parmak izi kilidi özelliğini getirdi ve bizleri üçünü parti uygulamalar kullanmak durumdan kurtardı diyebiliriz.

iPhone’da WhatsApp Touch ID ve Face ID Kilidi Nasıl Yapılır?

iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda WhatsApp, iPhone cihazlarda modeline bağlı olarak parmak izi yada yüz tanıma sistemi ile kilit açma yöntemlerini ayarlamalarına olanak sağlıyor. iPhone cihazlarda 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8 ve 8 Plus modellerinde parmak izi (Touch ID) ile WhatsApp kilidini aktifleştirebilirsiniz. iPhone X, Xs, Xr, Xs Max, 11, 11 Pro ve 11 Pro Max cihazlarda ise yüz tanıma (Face ID) ile WhatsApp ekran kilidini aktifleştirebilirsiniz.

İOS WhatsApp cihazlarda ekran kilidini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

whatspp ios ekran kilidi nasil yapilir
WhatsApp İOS Ekran Kilidi Nasıl Yapılır?
 • WhatsApp uygulamasını giriş yapın.
 • Ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Ayarlar” kısmına dokunun.
 • Sonra “Hesap” seçeneğini seçin.
 • Daha sonra “Gizlilik” kısmını seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve en altta ki “Ekran Kilidi” seçeneğini seçin.
 • “Touch ID/Face ID İste” seçeneğini aktif hale getirin.
 • Aktif hale getirdikten sonra alt kısımda kilit için zaman ayarı seçeneklerini göreceksiniz, yani WhatsApp’ın ne kadar zaman sonra kilitlenmesi gerektiğini kendinize göre seçin.

Android’de WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda WhatsApp parmak izi kilidi aktifleştirmek için aşağıdaki yolları izlemeniz gerekmektedir. Yukarıda İOS için belirtiğimiz adımlar ile hemen hemen aynı.

 • WhatsApp uygulamasını giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun ve “Ayarlar” seçeneğini açın.
 • Oradan “Hesap” sekmesini dokunun.
 • Daha sonra “Gizlilik” kısmına seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve “Parmak izi kilidi” sekmesini aktif hale getirin.
 • Son olarak “Parmak iziyle aç” seçeneğini aktif konuma getirin.

Her iki işletim sistemi içinde belirtilen zaman aralıklarından “Anında”, “1 dakika sonra”, 15 dakika sonra” ve “1 saat sonra” seçeneklerinden herhangi birini seçtiğiniz takdirde, seçtiğiniz zaman zarfı içerisinde WhatsApp uygulamanız kilitlenecektir. Anında seçeneğini seçtiğiniz takdirde WhatsApp uygulamaya her girdiğinizde sizden şifre girmenizi isteyecektir.

Artık WhatsApp uygulamasına parmak izi şifresi girilmeden giriş yapılamayacak. Parmak izi kilidi seçeneğini kapatmak için aynı adımları izleyebilir ve WhatsApp’ı şifresiz kullanmaya başlayabilirsiniz.