tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ?

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilir

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ? bu konu hakkında bir çok duyum alabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki cep telefonlarının bataryaları lityum iyon elektrolitlerden üretilmiştir ve kullanım ömrü bakımından eski Nikel bazlı mobil telefon bataryalarından çok daha iyi olmasını sağlayan yaklaşık 3 yıl dayanır.

Pil Ömrünü Ne Tanımlar?

Bir telefonun batarya ömrü sınırlıdır, çünkü hepimiz acı çekiyoruz;  ve tamamen şarj edilmiş bir telefon bataryasının% 0’a tamamen boşalmadan önce dayanacağı süre olarak tanımlanabilir. Pil ömrü , çeşitli şekillerde ölçülebilen pil performansının ve uzunluğunun bir ölçüsüdür: akıllı telefonun tam şarjlı çalışma süresi veya kullanım ömrünün sonuna kadar şarj süresi . Normalde, piller telefonların enerji tüketimini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Telefonumun Pilini Hangi Oranda Şarj Etmeliyim?

Modern telefonlarda dahili güç yönetimi uygulama sistemi vardır ve bunlar genellikle bir şarj hatırlatma özelliğine sahiptir ( tanıdık geliyor, doğru mu? ). Örneğin, Samsung ve Apple’ın cihazlarını kullanın; pilleri% 20 işaretine ulaştığında kullanıcılarını telefonlarını şarj etmeleri konusunda her zaman uyarırlar. Ve bu, batarya sağlığını en üst düzeye çıkarmak konusunda alt sınırdır; Telefonunuzun pilinin% 20’nin altına düşmemesini sağlamak (veya pil yönetimi uygulamasının alarm seviyesinin altına düşmesi), üreticinin derecelendirilmiş şarj döngüsünü aşmadan önce pil ömrünü artırmanın anahtarıdır. Genel olarak, çoğu telefon bataryası için şarj işlemi 500 – 1500 arasındadır.

Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları
Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalıyım?

İyi haber şu ki, günümüzde çoğu pil, şarj prosedürünü kontrol eden akıllı kontrol devreleri ile donatılmıştır. Ancak bu, pil ömrünüzü en yükseğe çıkarmak için gerekli olan tek şey değil. Pil ömrünü daha da uzatmak için, altın% 20 -% 80 kuralını unutmayın .

Yani, (mümkünse) daima uzun pil ömrü için pil seviyesini% 20 -% 80 arasında tutun . Li-ion bataryanızı% 80’in üzerinde bir batarya seviyesinde tutmanın sebebi onu strese sokuyor ve ömrünü kısaltıyor. Fakat anlaşılır bir şekilde, böyle bir alışkanlığı benimsemek biraz sakıncalıdır; herkes, günlük ücretini “mikro idare” etmek için izin veremez.

Yine de, tüm umutların kaybolmadığını söyledi. Bir sonraki batarya tasarruf stratejisi, hem kolaylık hem de batarya sağlığını dengeleyebilir: Batarya dolduktan sonra şarj cihazını kapatmak . % 20 -% 80 yöntemi kadar etkili olmasa da, batarya ömrünün korunmasına yardımcı olur. Telefonunuzu sürekli olarak% 100 seviyesini geçen şarj cihazına ayarladığınız için, pil seviyesi düştüğünde piliniz periyodik olarak şarj olur. Bu da bataryanızı daha fazla strese ve dolayısıyla da daha fazla bozulmaya maruz bırakır.

İşleri sarmak için, pil ömrünü gerçekten en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, pilinizi% 20 – 80 arasında şarj edin. Veya, sizin için çok zahmetli bir iş çıkarsa, pil seviyeniz dolduktan sonra şarj cihazınızı kapatın. Bu sizin için de sorunluysa , işi sizin için yapmak üzere bir otomatik bağlantı kesme kablosu alabilirsiniz.

Telefon Yüzde Kaça Kadar Şarjz Edilmeli

Telefonunuzu şarjı azaldığını sağlıklı bir şekilde batarya ömrünü uzatabilmemiz için %100 olana kadar şarj etmemiz gerekmektedir. Bunun sebebi ise telefonun bataryadasındaki hücrelerin hepsine aynı oranda güç verip kullanılmasını sağlamaktır. Aksi takdirde telefonun bataryasındaki hücreler daha çabuk ömrünü bitirmekte ve telefonunuzda şarjı var gibi gözüktüğü halde ani kapanmalar yaşarsınız. Ayrıca şarj etme olayını ne kadar az kullanırsak şarj soketinin de o kadar az zedelenmesini sağlarız. Telefonu şarjda iken kullanmak ve kötü kalitede şarj aletleri ile kullanmaak şarj soketine zamanla hasar vermektedir. Bu da şarj soketinin arızalanıp, şarj soketi değişimi yapmanıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir