FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ?

akilli telefonlar nasil sarj edilmelidir

Akıllı telefonların nasıl şarj edilmesi gerektiği bir çok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Telefonunu düzgün bir şekilde şarj ederek batarya sağlığını ve telefonu korumak için düzgün kullanmak isteyenler, telefonun nasıl şarj edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyor.

Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmelidir ? bu konu hakkında bir çok duyum alabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki cep telefonlarının bataryaları lityum iyon elektrolitlerden üretilmiştir ve kullanım ömrü bakımından eski Nikel bazlı mobil telefon bataryalarından çok daha uzun ömürlüdür.

Telefonumun Pilini Hangi Oranda Şarj Etmeliyim?

Akıllı elefonlarda dahili güç yönetimi uygulama sistemi vardır ve bunlar genellikle bir şarj hatırlatma özelliğine sahiptir. Bu özellik telefonun şarjı hakkında sürekli bilgi vermektedir. Bu sayede telefonun şarjının kaç olduğunu, pil sağlık ömrünü ve pil arızaları hakkında bilgi verir.

Örneğin, Samsung ve Apple'ın cihazlarını kullanın; pilleri %20 işaretine ulaştığında kullanıcılarını telefonlarını şarj etmeleri konusunda her zaman uyarırlar. Ve bu, batarya sağlığını en üst düzeye çıkarmak konusunda alt sınırdır. %20 seviyesine gelen telefonunuzu şarja takmanızı ve %100 olarak tam dolduğu zaman şarjdan çıkarmanız gerekmektedir.

Bu yaptığımız şarj işlemi sayesinde batarya 1 şarj döngüsüne ulaşmış olacak. Orjinal telefon bataryaları 500 - 600 şarj döngüsüne ulaştığı zaman performansları düşmeye başlar.

Telefonunuzun pilinin %20 seviyesine geldiği zaman şarj olması sağlamak (veya pil yönetimi uygulamasının alarm seviyesinin altına düşmesi), pil sağlığı açısından çok önemlidir.

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalıyım?

 

İyi haber şu ki, günümüzde çoğu pil, şarj prosedürünü kontrol eden akıllı kontrol devreleri ile donatılmıştır. Ancak bu, pil ömrünüzü en yükseğe çıkarmak için gerekli olan tek şey değil. Pil ömrünü daha da uzatmak için, altın %20 -%100 kuralını unutmayın .

Pil ömrünü uzatmak için öncelikle yapmamız gereken olmazsa olmaz kurallar vardır. bunları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Mutlaka orjinal şarj aleti kullanın.
 2. Pil seviyesi %20'ye geldiği zaman şarj takın ve %100 olduğu zaman şarjdan çıkartın.
 3. Araç şarjı kullanmamaya özen gösterin.
 4. Powerbank kullanmamaya özen gösterin.
 5. Telefonunuzu sıvı temasından koruyun
 6. Topraklı prizlerde telefonu şarj etmeye dikkat edin.
 7. Telefonu sürekli şarja takıp %5 - %10 şarj edip çıkartmayın

Telefon Yüzde Kaça Kadar Şarjz Edilmeli

Telefonunuzu şarjı azaldığını sağlıklı bir şekilde batarya ömrünü uzatabilmemiz için %100 olana kadar şarj etmemiz gerekmektedir. Bunun sebebi ise telefonun bataryasındaki hücrelerin hepsine aynı oranda güç verip kullanılmasını sağlamaktır. Aksi takdirde telefonun bataryasındaki hücreler daha çabuk ömrünü bitirmekte ve telefonunuzda şarjı var gibi gözüktüğü halde ani kapanmalar yaşarsınız.


Eğer acileyetiniz varsa %100 şarj olana kadar bekleyemiyorsanız mutlaka en dip sınır olan %80'e kadar bekleyin. Bu işlem bataryanın sağlığını korumaya yardım edecektir.

Ayrıca şarj etme olayını ne kadar az kullanırsak şarj soketinin de o kadar az zedelenmesini sağlarız. Telefonu şarjda iken kullanmak ve kötü kalitede şarj aletleri ile kullanmaak şarj soketine zamanla hasar vermektedir. Bu da şarj soketinin arızalanıp, şarj soketi değişimi yapmanıza sebep olur.

Telefonu Yanlış mı Şarj Ediyorum?

Telefon kullanıcıları farkında olmadan, şarj konusunda yanlış yaptıklarının farkında bile değiller. Telefonu şarjdayken kullanmak, bulduğumuz her şarj aletini kullanmak gibi bazı durumları mecbur kalarak yapıyoruz. Bu şekilde telefonun standart değerlerinde enerji alarak şarj olmasına engel oluyoruz. Yaptığımız bu şarj işlemi sebebi ile pil sağlına zarar vermiş oluyoruz.

Telefonu yanlış şarj eden kullanıcıların yaptığı hatalar şöyle;

 • Orjinal olmayan şarj aleti kullanmak,
 • Telefonun şarjı %100 olsa bile şarj durmasını sağlamak,
 • Telefonu hızlı şarj etmesi için yüksek amperde şarj aleti kullanmak,
 • Şarj yüzdesini en düşük %20 maksimum %80 - 100 aralığında şarj etmemek,
 • Şarj soketine zarar vermek,
 • Gece yatarken sabaha kadar şarjda bırakmak,

  Telefonu şarj ederken veya kullanırken yapacağınız ufak basit hatalar ve dikkatsizler telefonu yanlış şarz etmenize sebep olur. Yanlış yapılan şarj telefonun pil sağlık ömrüne zarar verir ve çabuk bozulmasına sebep olur.