tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Telefon Anakart Tamiri Nasıl Yapılır? “Detayları “

Telefon Anakart Tamiri Nasıl Yapılır

Telefonunuzun kamerası, sesi, kablosuz internet wi-fi sorunları gibi şikayetleriniz olduğu zaman ilk akla gelen arızalı parçanın değiştirilmesi ile sorunun çözüme kavuşacağıdır. 

Fakat şunu unutmamak gerekir ki bu parçaların hepsinin bağlantısı anakarta yapılmaktadır. Bu bütün parçaların toplandığı ve birleşim noktası olan parça olan anakart üzerinde, arızalı olarak düşündüğünüz kameranın, hoparlörün, ahizenin ve diğer tüm özelliklerinin çalışması için bir entegre vardır. Bu entegrelerinde işlemciye yani telefonun beyni ile iletişime geçmesini sağlayan veri yolları vardır.

Parça değişimi ile sorunun çözülemediğinde anakart üzerinde ( yaşadığınız sorun ses sorunu ise ) ses entegresi test edildikten sonra değişimi sağlanarak onarım tamamlanır.

Biraz daha zor durumlar vardır. Bunlardan en önemli olanı, anakart üzerinde bulunan entegreler arızalandığı zaman işlemciye bilgi gönderen veri yollarına da zarar vermektedir. Böyle bir durum var ise entegre değiştirilmeden önce arızalanan veri yolları onarılarak entegre değişimi yapılır.

Telefon Anakartı Nedir?

Nasıl ki bir insanın iskeleti ayakta durmasını sağlarsa, aynı şekilde ana kartta bilgisayar ve telefon için aynı konumdadır. Anakart telefonda bulunan donanımların koordineli olarak çalışmasını ve bu donanımların iletişim kurarak çalışmasını sağlar. Anakart telefonun beyni görevini görür ve her telefonda farklı büyüklükte anakart bulunmaktadır.

Cep Telefon Anakartı Nasıl Çalışır?

Genel olarak anakart telefon ve diğer teknolojik cihazlardaki donanımlarını birbirine bağlayan, parçaların iletişim halinde olup koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir ve bu doğrultuda çalışır. Cep Telefon anakartı tüm donanımların uyumlu şekilde çalışmasını sağlar. Bu sayede veri iletişiminin düzenli olması da sağlanır.

Telefon Anakartı Ne İşe Yarar?

Farklı birçok teknolojik alette kullanılan anakartın farklı işlevleri bulunmaktadır.

Anakartın işlevleri ise şunlardır:

  1. Telefonda bulunan tüm donanımların çalışma ayarlarını belirler.
  2. Telefonda bulunan tüm donanımların uyum içinde çalışmasını sağlar.
  3. Telefonda bulunan anakart telefonun veri merkezidir. Tüm veriler anakartta depolanır.

Bu sayede anakart ne kadar güçlü olursa telefonun performansı da o kadar güçlü olur.

Telefon Anakartı Neden Bozulur

Telefon AnakartıTamiri

Cep Telefonu Anakartı Neden Bozulur?

Telefonun veri merkezi, beyni konumunda olan anakartın bozulması telefon kullanımını engeller. Anakartın bozulmasının ise farklı nedenleri vardır.

Bu nedenler ise şunlardır:

  1. Telefon sıvı ile temas halinde olduğu zaman anakartı bozulabilir. Bundan dolayı telefonu sıvı ve ter ile temas etmekten kaçınmalıyız. Eğer telefon sıvı ile temasa maruz kaldıysa ilk olarak kurutmak için bataryayı çıkarmamız gerekir.
  2. Telefonun yüksek bir yerden düşmesi ya da darbe alması sonucunda da telefon anakartı bozulabilir. Böyle bir durumda telefon ilk süreçte çalışsa da zamanla yavaş yavaş bozulabilir. Bundan dolayı telefonun bozulup- bozulmadığından emin olmak için teknik servise götürülmesi iyi olur.
  3. Tüm telefonlarda mevcut olan yazılımın çökmesi telefonun anakartının bozulmasına sebep olur. Bunun için güvenmediğiniz yazılımları telefonunuza yüklememeniz gerekir.
  4. Yüksek akıma ve yüksek voltaja maruz kalan telefon anakartı zamanla zarar görebilir. Bunun için şarj aletinin bozuk olmaması ve uzun süre telefonun şarjda kalmaması gerekir.

Ayrıca yavaş şarj olması da anakartın bozulmasına neden olabilir. Eğer telefonunuzun ekranı siyah olduysa, başka bir şey gözükmüyorsa bu anakartınızın yüksek voltaj sonucu yandığını gösterir.

Bu nedenler telefon anakartının bozulmasına sebep olur. Anakartın bozulmaması için telefon daha dikkatli kullanılmalıdır.

Cep Telefonu Anakartı Tamiri

Telefon anakartı tamirini kişi evde sadece ilk işlemleri(kurutma, vb…) yapabilir, asıl tamir teknik serviste yapılmalıdır. Telefon anakart tamiri teknik ve yetkili servislerde uzman personel tarafından yapılmalıdır. Anakart tamiri yapılırken, anakart değişimine karar verilirse orijinal anakartla değiştirilmelidir.

Telefonun veri merkezi olan anakart zarar gördüğü zaman bazı yedek parçalarında değiştirilmesi gerekebilir. Teknik servis diğer parçaları değiştirme kararı alırsa telefonun uzun ömürlü olması ve güzel performans göstermesi için orijinal yedek parça ile değiştirilmelidir.

Orijinal ürün kullanarak tamir edilen telefonun çalışma performansı ve ömrü uzamaktadır. Orijinal ürün kullanılarak tamir edilen telefonlardan olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanı sıra eğer telefonunuz garanti kapsamında ise yetkili teknik servis tarafından ücretsiz ve garantili bir şekilde telefonunuzun anakart tamiri yapılmaktadır.

Telefon Anakart Tamir Fiyatları

Telefon anakartı bozulduğu zaman ilk olarak teknik servise götürülmesi gerekir. Teknik servisin ise yaptığı tamir karşılığında talep ettiği ücret farklılık gösterir. Çünkü burada kullanılan ürün ve yedek parçalara göre telefon anakart tamir fiyatları farklılık gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir