tarihinde yayınlandı Yorum yapın

iPhone Şarj Sorunu ve Çözümü

iphone sarj sorunlari

Tüm telefonlarda olduğu gibi iPhone marka cihazlarda da zaman zaman şarj etmeme ya da yavaş şarj olma sorunu yaşanabiliyor. Genel olarak telefon kullanım şekli, pilin ömrü, şarj cihazı, şarj kablosundaki problemlerden dolayı bu tür sorunlar ile karşılaşılabilir. Peki, iPhone şarj sorunu neden olur, iPhone şarj sorunu nasıl çözülür?

  • Bataryanız hiç şarj almıyorsa ya da eskiye göre çok daha yavaş doluyorsa öncelikle USB şarj kablonuzu başka bir adaptöre takarak deneyin. Eğer telefonunuz şarj oluyorsa sorun adaptörde demektir. Başka bir adaptör bulamıyorsanız bilgisayarınızda da aynı işlemi deneyebilirsiniz.
  • USB şarj kablosunda yaşanan sorunlar da telefonun geç dolmasına yol açabilir. Bunun için şarj kablonuzu kontrol edin. Herhangi bir kopma veya bir bölgesinde kırılma varsa kabloyu değiştirin.

iphone şarj sorunu başladığında farklı şarj aleti kullanımı, şarj soketi değişimi gibi işlemler çözüm sağlamadığı takdirde telefonda kısa devre olma şansı yüksektir. Bu durumda anakart tamiri yapılması gereklidir. iPhone anakart tamiri sorunları için ilgili sayfamıza bakarak yada bize ulaşarak bilfi alabilirsiniz.

iphone sarj sorunu nedenleri

iPhone Şarj Olmuyor, Ne Yapılması Gerekir?

Telefonun şarj olmasını engelleyen diğer bir etken de telefonun şarj soketinin yabancı maddelerden dolayı tıkanmasıdır. Telefonun alt bölümünde yer alan şarj soketindeki yabancı maddeleri telefona zarar vermeden temizleyin. Bunun için yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanabilirsiniz. iPhone şarj soketi nasıl temizlenir hakknda bilgi almak isterseniz, bununla ilgili daha önce yazdığımız konuya bakabilirsiniz. Eğer yabancı maddeler çok derinlere gitmişse temizleme işlemini iPhone servisinden destek alarak yapın. Servise giderken yanınıza kullandığınız adaptör ve USB şarj kablosunu almayı unutmayın.

Şarj soketinde sorun olması durumunda cihaz yine şarj olmaz. Şarja taktığınızda zaman zaman uyarı verir. Bunun çözümü için de servise gitmeniz gerekir. Eğer daha önceden telefon su ile temas ettiyse sokette kısa devreye neden olmuş olabilir. Bu iPhone servis uzmanı tarafından anlaşılabilir ancak böyle problem yaşadıysanız telefonu teslim ederken söylemeniz tamir sürecini kısaltacaktır. Servisimizde iphone şarj soketi değişimi yaptırabilirsiniz

iPhone şarj sorunu ile karşılaşılmasının diğer bir nedeni de Apple sertifikası bulunmayan şarj aksesuarlarını kullanmak olabilir. Orijinal adaptör ve kablo ile birlikte cihazınızı yeniden test edin. Cihaz şarj oluyorsa orijinal şarj ürünleri kullanın.

iphone sarj olmuyor ne yapilmasi gerekli

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

  • Telefonlarda kullanılan pillerin belli bir kullanım ömrü vardır. Bir süre cihazı kullandıktan sonra bataryanın performansı kısmen düşer, zaman geçtikçe telefonun kullanım performansını da düşürür. Performans kaybı yavaş yavaş olabileceği gibi aniden de gelişebilir. Pilin eskimesi, hasar alması da şarj sorunlarına neden olur.
  • Telefonu kullanırken birkaç noktaya dikkat edilmesi halinde pil ömrü uzatılabilir. Öncelikle pil ömrünü belirleyen en önemli faktör şarj edilme sıklığıdır. Pil belli bir yüzdenin altına düşmeden sürekli şarj edildiğinde ömrü normale göre biraz daha azalır. Bunu engellemek için; acil kullanmanız gerekmiyorsa batarya en azından %5’lere düştükten sonra şarja takın. Konu hakkında yapılan incelemelerde iPhone batarya ömrü ortalama 500 kez %100 şarj edildikten sonra azalmaya başlıyor. Yaşanan performans düşüşü de bu noktadan sonra başlıyor. Bunun dışında telefonunuzu güneşin altında bırakmayın. Lityum piller aşırı sıcaklardan ve güneş ışınlarından olumsuz etkilenir ve şarj etmeme sorununa neden olur.
  • Aşırı ısınmaya neden olan diğer etken telefon kılıflarıdır. Günümüzde iPhone için üretilen pek çok kılıf vardır. Bunlardan bazıları hava ile olan teması tamamen keser. Bu nedenle kılıf ile birlikte şarj edilen telefonlarda aşırı ısınmadan kaynaklı pil sorunu yaşanır.
  • Telefonunuzu şarj ederken batarya doluluk oranını yüzde 50-80 arasında tutmaya çalışın. Bataryanın tamamını doldurmak için telefonu saatlerce şarja takılı bırakmak bataryaya zarar verir. Ayrıca bataryanın tamamen boşalması da pilin deşarj olmasına yol açar bu da bir süre şarj almamasına sebep olur.
  • Telefonunuzu herhangi bir nedenden dolayı 5-6 ay veya daha fazla süre boyunca kullanamayacaksanız bataryanın %50’sini doldurarak telefonu kaldırın.

iPhone batarya ömrü uzatma konusu hakkında detaylı yazımıza bakıp daha farklı ve yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

iPhone Şarjı Hızlı Bitiyor

iPhone cihazlarda karşılaşılan diğer bir sorun da şarjın hızlı bitmesidir. Bu sorun da genelde batarya ömrü ile alakalıdır. Ayrıca pil hasar görmüşse bu da şarjın hızlı bitmesine yol açar.

Batarya şişmesi sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bataryanın şişmesinin de birçok farklı nedeni vardır. Bunlardan biri orijinal olmayan şarj aksesuarları kullanmaktır. Bir şekilde telefonun orijinal şarj ürünleri kullanılamıyorsa ucuz diye kalitesiz adaptör ve kablo kullanmak bataryanın zamanla şişmesine neden olur. Telefonun uzun süre şarjda bırakılması ve telefon şarjdayken kullanılması da bataryanın şişmesine yol açan etkenler arasındadır.

iphone sarji hizli bitiyor

iPhone şarjı hızlı bitiyor ise cihaz kullanımından kaynaklı bir problem de olabilir. Sürekli oyun oynamak, ekran parlaklığının çok açık olması, uzun süre video izlemek de şarjın hızlı bitmesine neden olur.

iPhone Aniden Kapanıyor

Aniden kapanmaların nedeni yine bataryanın ömrünü tamamlaması olabilir. iPhone servisine giden kullanıcıların birçoğu henüz bataryanın yarısında fazlası doluyken telefonun kapanmasından şikayetçidir. Böyle bir durumda bataryanın değiştirilmesi gerekir. Ek olarak bazı cihazlarda bataryanın şarjı belli bir yüzdenin altına düştüğünde cihaz performansı düşebilir. Özellikle GPS performansı, kamera performansı, ekrana yansıyan kare hızının sınırlanması gibi problemler görülür. Bu tür sorunlar için ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bataryadan kaynaklı şarj problemi çözüldüğünde, cihaz tekrar eski performansına ulaşır.

iPhone teknik servisi tarafından en çok karşılaşılan sorunlardan biri de yazılımsal sorunlar nedeni ile şarjın hızlı bitmesidir. Telefonun desteklediği son dürüme yükselmek hızlı biten şarj sorununu çözebilir.  

iPhone Bataryası Ne Zaman Değişir?

Yukarıda belirttiğimiz sorunlar pil ömründen kaynaklı ise çözüm yeni bir batarya kullanmaktır. Batarya şiştiğinde, pil ömrü azaldığında, şarj etmediğinde iPhone servisine giderek yeni bir batarya taktırabilirsiniz.

Cihazınızda iOS11 ve daha üzeri bir sürüm kullanıyorsanız pil sağlığınızı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bunun için; Ayarlar → Pil sekmesine giderek batarya sağlığının yüzdesini görebilirsiniz. Batarya değişimi pil sağlığı %85’in altına düştüğünde önerilir. Ancak bu kesinlikle yapılmalı diye bir kural yoktur. Telefonun performansı sizi çok etkilemiyorsa bir süre daha bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir