tarihinde yayınlandı Yorum yapın

iPhone Şarj Olmuyor

iphone sarj olmuyor sorunu

iPhone telefonların şarj olmamasının birden çok sebebi olmakla beraber, en çok karşlaşılan ve basit bir işlem olsa da kullanıcıların bunu bilmediği için yapamadığı şarj soketi temizliği ile şarj sorunu çözülür. iPhone şarj olmuyor sorununa çözüm sağlamak için evde deneyebileceğiniz diğer yöntemlere ve olabilecek diğer sorunların hepsine tek tek aşağıdaki bakmaya başlayalım.

iPhone Neden Şarj Olmuyor?

iPhone neden şarj olmuyor, şarj oluyor gösteriyor ama şarj olmuyor gibi sorunların en temeli şarj aleti ve şarj soketindeki sorunlardır. Bunların haricinde olabilecek sorunlar ise iphone pil ömrünün bitmesi veya telefonun anakartında oluşan kısa devre ve arızalardır.

Bakınız : iPhone Şarj Sorunu
  1. Şarj soketi sorunu : iPhone şarj soketi arızalandığı zaman telefonu kablo ile şarj etme olasılığınız kesinlikle yoktur. Eğer telefonunuzun kablosuz şarj özelliği var ise kablosuz şarj edebilir veya iphone şarj soketi değişimi yaparak telefonu şarj edebilirsiniz.
  2. Şarj soketi temizliği : iPhone şarj soketleri yapısı gereği diğer telefonların şarj soketlerine göre çok daha fazla toz ve pislik ile dolmaktadır. Şarj soketinin içine giren bu toz ve pislikler sebebi ile şarj soketi yuvaya tam oturma ve şarj etmenize zorlaştırır. Şarj soketi pislik ve toz doluğu zaman bastırarak veya sağa sola hareket ettirerek şarj edersiniz. iPhone şarj soketi temizliği yaparak bunu test edebilirsiniz.
  3. Şarj kablosu : Şarj kablosunda ezilme, kopma ve şarj soketine taktığınız bölümdeki tırnaklarda zedelenme var ise şarj kablosunu değiştirerek farklı bir şarj koblosu ile deneyebilirsiniz.
  4. Şarj adaptörü : Şarj adaptöründeki arızalarda şarj kablosu gibi iphone şarj olmuor nedenlerinden biridir. Farklı bir şarj adaptörü deneyerek telefonu şarj etmeye çalışın.
  5. Batarya sorunu : Şarj omayan iphone telefonlarda 2-3 yıl kullanım sonrası bataryanın mrü bitmekte ve şarj olmamaktadır. Bu durumda batarya değişimi yapılarak kontrol edilmelidir.
  6. Anakart sorunu : Bütün herşey denendikten sonra iphone şarj sorununa sebep olacak ön önemli parça olan anakartın kontrol edilmesi gerekmektedir. Şarj entegresi, power entegresi gibi bir çok parçada olşabilecek sorunlar iphone şarj olmamasına sebep olur. Bu durumda iphone anakart tamiri yapılması gerekir
Bakınız : iPhone kapalıyken şarj olduğunu nasıl anlarız.

Şarj Olmayan iPhone Nasıl Açılır ?

Şarj olmayan iphone açılması ve içindeki bilgiler silinmeden kullanabilmek için yapılacak yöntemlerin başında telefonu resetlemeniz gerekmektedir. Telefona hard reset yaptıktan sonra şarj etmeye çalıştığınızda şarj olmuyor ise, iphone 8 ve üzeri olan ( 8 plus, x, xr, xs, xs max, 11, 11 pro, 11 pro max, 12, 12 pro, 12 promax, 12 mini, 13, 13 pro, 13 pro max, 13 mini ) telefonlarda kablosuz şarj özelliğini kullanarak şarj edip açılmasını sağlayabilirsiniz.

Kablosuz şarj özelliği olmayan yada kablosuz şarj özelliğini kullanıldığında bile şarj olmuyor ise telefonun arıza tespiti yapılması için kontrol edilmesi ve gerekli ise pil değişimi yapılmalıdır. Anakart sorunu olmayan telefonlarda pil değişimi yapılarak dolu bir pil takıldığı zaman geçici de olsa telefonun açılmasını sağlayabilir, içindeki bilgilere ulaşarak kullanama devam edebilirsiniz.

Bakınız : iPhone batayarya değişimi ve fiyat listesi

iPhone şarj oluyor gözüküyor ama olmuyor

iPhone şarj oluyor gözüküyor ama dolmuyor ise telefonun şarj aletini değiştirerek 3-4 saat şarj tutarak kontrol etmeniz gereklidir. Batarya ömrü biten, şarj aletinden veya şarj soketinden kaynaklı düşük akım ile şarj olan iphone telefonların, şarjı tamamen bitip kapandığı zaman şarj olması uzun sürmektedir.

iphone sarj oluyor gosteriyor ama olmuyor
iPhone şarj oluor gösteriyor ama olmuyor

iPhone uzun süre şarjda durmasına rağmen açılmıyor ise telefonun bataryası bozulmuş, ömrü bitmiş veya şarj entegresi bozulmuş olabilir. Eğer bu şarj sorunu anakart arızası sebebi ile veriyor ise iphone anakart tamiri de servisimizde garanti olarak yapılır.

Bakınız : iPhone şarj entegresi değişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir