tarihinde yayınlandı Yorum yapın

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

iphone sarj olmama sorunu ve cozumu

iPhone şarj sorunu ile karşılaşılmasının diğer bir nedeni de Apple sertifikası bulunmayan şarj aksesuarlarını kullanmak olabilir. Orijinal adaptör ve kablo ile birlikte cihazınızı yeniden test edin. Cihaz şarj oluyorsa orijinal şarj ürünleri kullanın.

Telefonun şarj olmasını engelleyen diğer bir etken de telefonun şarj soketinin yabancı maddelerden dolayı tıkanmasıdır. Telefonun alt bölümünde yer alan şarj soketindeki yabancı maddeleri telefona zarar vermeden temizleyin. Eğer yabancı maddeler çok derinlere gitmişse temizleme işlemini iPhone servisinden destek alarak yapın. Servise giderken yanınıza kullandığınız adaptör ve USB şarj kablosunu almayı unutmayın.

Şarj soketinde sorun olması durumunda cihaz yine şarj olmaz. Şarja taktığınızda zaman zaman uyarı verir. Bunun çözümü için de servise gitmeniz gerekir. Eğer daha önceden telefon su ile temas ettiyse sokette kısa devreye neden olmuş olabilir. Bu iPhone servis uzmanı tarafından anlaşılabilir ancak böyle problem yaşadıysanız telefonu teslim ederken söylemeniz tamir sürecini kısaltacaktır. 

iphone sarj olmuyor ne yapilmasi gerekli

iPhone telefonların şarj olmamasının birden çok sebebi olmakla beraber, en çok karşlaşılan ve basit bir işlem olsa da kullanıcıların bunu bilmediği için yapamadığı şarj soketi temizliği ile şarj sorunu çözülür. iPhone şarj olmuyor sorununa çözüm sağlamak için evde deneyebileceğiniz diğer yöntemlere ve olabilecek diğer sorunların hepsine tek tek aşağıdaki bakmaya başlayalım.

iPhone Neden Şarj Olmuyor?

iPhone neden şarj olmuyor, şarj oluyor gösteriyor ama şarj olmuyor gibi sorunların en temeli şarj aleti ve şarj soketindeki sorunlardır. Bunların haricinde olabilecek sorunlar ise iphone pil ömrünün bitmesi veya telefonun anakartında oluşan kısa devre ve arızalardır.

 1. Şarj soketi sorunu : iPhone şarj soketi arızalandığı zaman telefonu kablo ile şarj etme olasılığınız kesinlikle yoktur. Eğer telefonunuzun kablosuz şarj özelliği var ise kablosuz şarj edebilir veya iphone şarj soketi değişimi yaparak telefonu şarj edebilirsiniz. Servisimizde iphone şarj soketi değişimi yaptırabilirsiniz
 1. Şarj soketi temizliği : iPhone şarj soketleri yapısı gereği diğer telefonların şarj soketlerine göre çok daha fazla toz ve pislik ile dolmaktadır. Şarj soketinin içine giren bu toz ve pislikler sebebi ile şarj soketi yuvaya tam oturma ve şarj etmenize zorlaştırır. Şarj soketi pislik ve toz doluğu zaman bastırarak veya sağa sola hareket ettirerek şarj edersiniz. iPhone şarj soketi temizliği yaparak bunu test edebilirsiniz. iPhone şarj soketi temizliği için yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanabilirsiniz. iPhone şarj soketi nasıl temizlenir hakknda bilgi almak isterseniz, bununla ilgili daha önce yazdığımız konuya bakabilirsiniz. 
 2. Şarj kablosu : Şarj kablosunda ezilme, kopma ve şarj soketine taktığınız bölümdeki tırnaklarda zedelenme var ise şarj kablosunu değiştirerek farklı bir şarj koblosu ile deneyebilirsiniz.
 3. Şarj adaptörü : Şarj adaptöründeki arızalarda şarj kablosu gibi iphone şarj olmuor nedenlerinden biridir. Farklı bir şarj adaptörü deneyerek telefonu şarj etmeye çalışın.
 4. Batarya sorunu : Şarj omayan iphone telefonlarda 2-3 yıl kullanım sonrası bataryanın mrü bitmekte ve şarj olmamaktadır. Bu durumda batarya değişimi yapılarak kontrol edilmelidir.
 5. Anakart sorunu : Bütün herşey denendikten sonra iphone şarj sorununa sebep olacak ön önemli parça olan anakartın kontrol edilmesi gerekmektedir. Şarj entegresi, power entegresi gibi bir çok parçada olşabilecek sorunlar iphone şarj olmamasına sebep olur. Bu durumda iphone anakart tamiri yapılması gerekir

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

 • Telefonlarda kullanılan pillerin belli bir kullanım ömrü vardır. Bir süre cihazı kullandıktan sonra bataryanın performansı kısmen düşer, zaman geçtikçe telefonun kullanım performansını da düşürür. Performans kaybı yavaş yavaş olabileceği gibi aniden de gelişebilir. Pilin eskimesi, hasar alması da şarj sorunlarına neden olur.
 • Telefonu kullanırken birkaç noktaya dikkat edilmesi halinde pil ömrü uzatılabilir. Öncelikle pil ömrünü belirleyen en önemli faktör şarj edilme sıklığıdır. Pil belli bir yüzdenin altına düşmeden sürekli şarj edildiğinde ömrü normale göre biraz daha azalır. Bunu engellemek için; acil kullanmanız gerekmiyorsa batarya en azından %5’lere düştükten sonra şarja takın. Konu hakkında yapılan incelemelerde iPhone batarya ömrü ortalama 500 kez %100 şarj edildikten sonra azalmaya başlıyor. Yaşanan performans düşüşü de bu noktadan sonra başlıyor. Bunun dışında telefonunuzu güneşin altında bırakmayın. Lityum piller aşırı sıcaklardan ve güneş ışınlarından olumsuz etkilenir ve şarj etmeme sorununa neden olur.
 • Aşırı ısınmaya neden olan diğer etken telefon kılıflarıdır. Günümüzde iPhone için üretilen pek çok kılıf vardır. Bunlardan bazıları hava ile olan teması tamamen keser. Bu nedenle kılıf ile birlikte şarj edilen telefonlarda aşırı ısınmadan kaynaklı pil sorunu yaşanır.
 • Telefonunuzu şarj ederken batarya doluluk oranını yüzde 50-80 arasında tutmaya çalışın. Bataryanın tamamını doldurmak için telefonu saatlerce şarja takılı bırakmak bataryaya zarar verir. Ayrıca bataryanın tamamen boşalması da pilin deşarj olmasına yol açar bu da bir süre şarj almamasına sebep olur.
 • Telefonunuzu herhangi bir nedenden dolayı 5-6 ay veya daha fazla süre boyunca kullanamayacaksanız bataryanın %50’sini doldurarak telefonu kaldırın.

iPhone batarya ömrü uzatma konusu hakkında detaylı yazımıza bakıp daha farklı ve yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

iPhone Şarjı Hızlı Bitiyor

iPhone cihazlarda karşılaşılan diğer bir sorun da şarjın hızlı bitmesidir. Bu sorun da genelde batarya ömrü ile alakalıdır. Ayrıca pil hasar görmüşse bu da şarjın hızlı bitmesine yol açar.

Batarya şişmesi sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bataryanın şişmesinin de birçok farklı nedeni vardır. Bunlardan biri orijinal olmayan şarj aksesuarları kullanmaktır. Bir şekilde telefonun orijinal şarj ürünleri kullanılamıyorsa ucuz diye kalitesiz adaptör ve kablo kullanmak bataryanın zamanla şişmesine neden olur. Telefonun uzun süre şarjda bırakılması ve telefon şarjdayken kullanılması da bataryanın şişmesine yol açan etkenler arasındadır. Telefonun şarjı hızlı bitiyor ise bu konudaki makalemize bakıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

iPhone şarjı hızlı bitiyor ise cihaz kullanımından kaynaklı bir problem de olabilir. Sürekli oyun oynamak, ekran parlaklığının çok açık olması, uzun süre video izlemek de şarjın hızlı bitmesine neden olur.

iPhone Aniden Kapanıyor

Aniden kapanmaların nedeni yine bataryanın ömrünü tamamlaması olabilir. iPhone servisine giden kullanıcıların birçoğu henüz bataryanın yarısında fazlası doluyken telefonun kapanmasından şikayetçidir. Böyle bir durumda bataryanın değiştirilmesi gerekir. Ek olarak bazı cihazlarda bataryanın şarjı belli bir yüzdenin altına düştüğünde cihaz performansı düşebilir. Özellikle GPS performansı, kamera performansı, ekrana yansıyan kare hızının sınırlanması gibi problemler görülür. Bu tür sorunlar için ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bataryadan kaynaklı şarj problemi çözüldüğünde, cihaz tekrar eski performansına ulaşır.

iPhone teknik servisi tarafından en çok karşılaşılan sorunlardan biri de yazılımsal sorunlar nedeni ile şarjın hızlı bitmesidir. Telefonun desteklediği son dürüme yükselmek hızlı biten şarj sorununu çözebilir.  

iPhone Bataryası Ne Zaman Değişir?

Yukarıda belirttiğimiz sorunlar pil ömründen kaynaklı ise çözüm yeni bir batarya kullanmaktır. Batarya şiştiğinde, pil ömrü azaldığında, şarj etmediğinde iPhone servisine giderek yeni bir batarya taktırabilirsiniz.

Cihazınızda iOS11 ve daha üzeri bir sürüm kullanıyorsanız pil sağlığınızı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bunun için; Ayarlar → Pil sekmesine giderek batarya sağlığının yüzdesini görebilirsiniz. Batarya değişimi pil sağlığı %85’in altına düştüğünde önerilir. Ancak bu kesinlikle yapılmalı diye bir kural yoktur. Telefonun performansı sizi çok etkilemiyorsa bir süre daha bu şekilde kullanabilirsiniz.

iPhone şarj oluyor gözüküyor ama olmuyor

iphone sarj oluyor gosteriyor ama olmuyor

iPhone şarj oluyor gözüküyor ama dolmuyor ise telefonun şarj aletini değiştirerek 3-4 saat şarj tutarak kontrol etmeniz gereklidir. Batarya ömrü biten, şarj aletinden veya şarj soketinden kaynaklı düşük akım ile şarj olan iphone telefonların, şarjı tamamen bitip kapandığı zaman şarj olması uzun sürmektedir.

Şarj Olmayan iPhone Nasıl Açılır ?

Şarj olmayan iphone açılması ve içindeki bilgiler silinmeden kullanabilmek için yapılacak yöntemlerin başında telefonu resetlemeniz gerekmektedir. Telefona hard reset yaptıktan sonra şarj etmeye çalıştığınızda şarj olmuyor ise, iphone 8 ve üzeri olan ( 8 plus, x, xr, xs, xs max, 11, 11 pro, 11 pro max, 12, 12 pro, 12 promax, 12 mini, 13, 13 pro, 13 pro max, 13 mini ) telefonlarda kablosuz şarj özelliğini kullanarak şarj edip açılmasını sağlayabilirsiniz.

iphone sarji hizli bitiyor

Kablosuz şarj özelliği olmayan yada kablosuz şarj özelliğini kullanıldığında bile şarj olmuyor ise telefonun arıza tespiti yapılması için kontrol edilmesi ve gerekli ise pil değişimi yapılmalıdır. Anakart sorunu olmayan telefonlarda pil değişimi yapılarak dolu bir pil takıldığı zaman geçici de olsa telefonun açılmasını sağlayabilir, içindeki bilgilere ulaşarak kullanama devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir