tarihinde yayınlandı Yorum yapın

iPhone Ekran Değişimi Yaparken Dikkat Edin

iphone ekran degisimi guvenli yerde yaptirin

iPhone ekran değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken ve ekran değişimi yapıldıktan sonra başka sorunlar ile karşılaşmamız için mutlaka kontrol etmeniz gereken bazı ince detaylar vardır.

  • Ekran değişimi yapılırken sökülen parçaların tekrardan yerine takılması gereklidir. Hiç bir elektronik cihazda fazla parça yada fazla vida çıkmaz. Düşünsenize Apple gibi bir firmada yüzler mühendis ve milyarlarca dolarlık arge çalışması yapılıyor. Buna karşılık bir yıl içerisinde sadece 3-4 tane telefon modeli çıkartabiliyor.
  • Kullanılacak parçaların kalitesi çok önemlidir. Konumuz iphone ekran değişimi olduğu için buradan örnek veriyorum. iPhone telefonunuzun ekranında düşme, darbe veya sıvı teması gibi herhangi bir sebep ekran değişimi ve ekranın tamir edilmesi gerekiyor. Bunu yapmak için bir iki tane telefon tamir ile uğraşan firmadan fiyat aldınız. Birde aklınıza internete bakmak geldi. Her yerden farklı fiyatlar geldi ve herkes farklı açıklamalar yaptı. Kullanılacak ekran ile ilgili size detaylı bilgi veren ve bunun yanında size kullanılacak ekranın arıza yapmayacağına, sorunsuz kullanacağına dair garanti veren firmaları tercih etmelisiniz. Son karar aşamasında montaj yapılacak ekranın kalitesini görüp test etme imkanı sağlayan firmayı seçebilirsiniz.
  • Ekran değişini yapılacak iphone telefonda ekran montajı yapılması için Ön kamera, Yakınlık Sensörü, Siri – Face Time – Ön kamera video mikrofonu ve parmak okuyucu – home tuşu sökülerek tekrardan montaj işlemi yapılacaktır. Bu özellikleri tekrardan kontrol etmek gerekir.
  • Telefonun ekranından başka bir sorunu olmadığı halde, ekran değişimi yapıldıktan hemen sonra oluşabilecek arızalar için garanti verilmesi gerekmektedir. Bunu biraz daha açıklayıcı anlatmak gerekir ise, iphone ekran arızası için gittiniz ama telefonun wifi özelliği çalışmamaya başladı. Burada mutlaka yapılan yanlış bir işlem vardır.
  • iPhone ekran onarımı ise telefonun ekranın ön camı değiştirilmesi demektir. Yani ekranın revize edilerek tekrardan kullanılabilir hale gelmesi demektir. iPhone ekran onarımı sadece orjinal ekranlara yapılabilmekte ve sadece ön cam değişimi işlemi ile sağlanabilmektedir. Ön camı kırık olan iphone telefonlara kesinlik ekran değişimi yaptırarak yüksek ücretler ödemeyin.

iPhone Ekran Değişimi Yaparken Sökülen Parçalar

iPhone telefonların ekranına bağlı olan bir kaç parça vardır. Bunlar telefonda bulunan özelliği göre home tuşu veya yüz tanıma özelliği, yakınlık sensörü, mikrofon ve ön kamera’ dır. Ekran değişimi veya ekran onarımı yaptıktan sonra bu özelliklerden herhangi birine zarar geldi ise bu özellikleri kullanma şansınız yoktur.

Telefonun ekran veya diğer parçalarının değiştirilmesi için ilk önce yapılacak işlem telefonun pil veya bataryasının çıkartılarak işleme başlanmasıdır. Çünkü batarya takılı iken telefonda sürekli bir elektrik akımı geçmektedir. Batarya çıkartılmadan yapılacak işlemde telefon büyük ihtimal ile kısa devre olacaktır ve anakart üzerinde ciddi hasarlar verecektir. Telefonun tamir ve onarım işlemi tamamladıktan sonra bataryanın üzerindeki koruma kafesinin mutlaka yerine takılması gerekir. Koruma kafesi yerine takılmaz ise telefon her düştüğü veya darbe aldığı zaman pil soketi yerinden çıkar ve telefon kullanmanıza izin vermez. Hatta telefonu her şarja taktığınız zaman apple logosu gelir ve 1-2 saniye sonra tekrar gider. Bu telefon şarjda iken sürekli aynı şekilde olur.

Çok Ucuza iPhone Ekran Onarımı Yaptırmadan Önce Düşünün

Şunu söyleme gerekir kesinlik tamir işlemi güvene dayalı bir hizmettir. Bunu neden söylüyoruz, çünkü az önce bahsettiğimiz gibi iphone ekran değişimi ve iphone ekran onarımı birbirinden farklı işlemlerdir. Onarımı yapılacak iphone ekran yerine telefonunuza yan sanayi bir ekran değişimi yapılması fiyat ve performans olarak çok etkilemektedir. Eğer telefonun ekranı orjinal ise ve onarım yapılacak seviyede ise ön cam değişimi gibi kesinlikle telefonun ön cam değişimi için onarım hizmeti almakta ısrar etmelisiniz.

Eğer ekran onarımı yerine yan sanayi yada farklı bir ekran montajı yapılır ise, sizin onarıma müsait olan ekranınız tamir edilerek tekrardan yüksek ücretlere başka bir müşteri satılmak için hazırlanacaktır. Buna şöyle bir örnek vermek gerekir rakamları ortalama olarak söylüyorum, revize orjinal iPhone x ekran değişimi 1400-1600 TL civarı satışı yapılırken, yan sanayi iyi kalitede bir ekran 700-900 TL fiyatlarında montaj işlemi yapılmaktadır.

Yani siz 1600 TL’ lil ekranı teknik servise bırakıyorsunuz ve bunun yerine 900 TL ödeyerek yan sanayi bir ekran değiştirmiş oluyorsunuz. Bu çok ince ve önemli bir detaydır ama bunu tabi ki son kullanıcılar bilmediği için hiç haberi olmadan çok ucuza telefonu tamir ettirdiğini düşünmektedir. Tekrar üstüne basarak söylüyoruz. Telefon tamiri tamamen güvene dayalı bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir