tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Cep Telefon Tamiri Nasıl Yapılır?

Cep Telefon Tamiri Nasıl Yapılır

Cep telefonları gündelik yaşamın vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Oldukça sık kullanılan bu cihazlar, zaman içerisinde eskiyerek yıpranabilir ve çeşitli sebepler ile arızalar verebilir. Bu gibi durumlar cihazın kullanımının bırakılması ve tamir edilmesi gerekir. Tamir edilmeyen cihazlar çalışmayacak, çalışsa bile problemli olacak ve bazı durumlarda tehlikeli olacaktır. O yüzden cihaz doğru bir şekilde tamir edilmelidir.

Ancak doğru şekilde tamir edilen cep telefonları, eskisi gibi çalışabilir ve hizmet verebilirler. Cep telefonunun düzgün şekilde tamir edilebilmesi için de doğru ve güvenilir teknik servis seçimi oldukça önemlidir.

Cep Telefonları Neden Tamire İhtiyaç Duyar?

Cep telefonları, neredeyse aralıksız olarak her gün kullanılan ve buna bağlı bozulmaya uygun cihazlardır. Sık şekilde kullanılan cihazlar hem eskiyecek hem de yıpranacaktır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda da cihazlar bozulabilir. Örneğin cihaz, içine su kaçarsa veya elektrik ile alakalı bir problem yüzünden zarar görürse de tamire ihtiyaç duyabilir. Akıllı telefonlar birçok farklı durum karşısında tekrar kullanılabilmek için tamire ihtiyaç duyabilirler.

Cep Telefonlarında Tamir Gerektiren Başlıca Sorunlar

Sık kullanım kaynaklı veya yanlış kullanım kaynaklı meydana gelen bozulmalar, birçok farklı çeşitte karşımıza çıkabilir. Hatta sık kullanım dışında, yeni alınan cep telefonlarında dahi meydana gelebilecek ve tamir gerektirebilecek durumlar olabilir.

Cep telefonlarında tamir gerektiren durumlardan, sıklıkla karşılaşılanlar şunlardır;

 • Cihaz içerisine sıvı kaçması veya sıvı teması,
 • Uygun olmayan kullanıma bağlı cihaz içi kırılmalar,
 • Fiziksel darbeye bağlı dış çatlaklar, kırıklar, ekran dağılmaları,
 • Fiziksel darbeye bağlı iç kırılmalar (ana kart çatlaması, kırılması)
 • Bataryanın yanlış kullanımı veya ömrünün dolması dolayısıyla kullanılamaz hale gelmesi veya şişmesi,
 • Şarj soketi veya kulaklık girişinde meydana gelen kırılmalar, çatlamalar ve eskimeler,
 • Uzun süre aynı ekranın açık kalması sonucu meydana gelen Ghost Screen (gölgeli ekran) problemleri,
 • Yazılım kaynaklı problemler.

Bu gibi daha birçok problem, cep telefonu tamiri yapılmasını gerektirir. Ayrıca bunlar dışında da daha birçok farklı problem, cep telefonlarında meydana gelebilmektedir.

Cep Telefon Tamir Fiyatları
Cep Telefon Tamir Fiyatları

Cep Telefonu Tamiri Kime Yaptırılmalı?

Cep telefonunun tamirinde, probleme bağlı olarak uygulanacak işlemler, daima uzman bir teknik çalışan tarafından yapılmalıdır. Yapılan işlemlerde, kullanılacak olan parça veya parçalar ise orijinal olmalıdır. Orijinal yedek parça kullanımı hem cihaz verimliliği, hem de insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Cep Telefonu Tamir Fiyatları

Cep telefonlarında meydana gelen problemler, birçok farklı çeşitte olabilmektedir. Meydana gelen problem ve bu problemin çözümünde kullanılacak ürün ve ürünler ise belirli bir ücrete tabii olacaktır.

Cep telefonlarında meydana gelen problemlerin çözümünde meydana gelen ücret ve cep telefonu tamir fiyatları genellikle şunlara göre değişkenlik gösterebilir;

 • Cihazın model ve markasına göre,
 • Cihazda meydana gelen arızaya göre,
 • Cihazdaki problemin çözümünde kullanılacak olan materyal ve yedek parçalara göre,
 • Teknik servisin hizmet şekline ve ücretlendirmelerine göre.

Bunlar gibi birçok sebep, akıllı telefon tamir fiyatını belirlemektedir.

Cep Telefonu Yedek Parça Kullanımının Önemi

Cep telefonunuz herhangi bir durum karşısında bozulduğu zaman, tamir işleminde daima orijinal parça kullanılmalıdır. Bunun sebebi hem cihazın eski şekli ile çalışabilmesi hem de farklı problemler meydana gelmemesi içindir. Bu yüzdendir ki daima doğru ve orijinal yedek parça kullanılmalı ve cihaz doğru kişiye tamir ettirilmelidir. Orijinal yedek parça maliyetleri yüksek olduğu için A standart yedek parça kullanımı da maliyet açısından önemli rol oynayacaktır.

Doğru Servis ve Teknik Elemanın Önemi

Orijinal parça ve akıllı telefon tamir fiyatları yanı sıra doğru ve güvenilir teknik servis seçimi de oldukça önemlidir. Cihazınızın problemini çözmek için tercih edeceğiniz teknik servis, cihazı aldığınız yer ile anlaşmalı veya büyük bir şirket olmalıdır. Ayrıca güvenilir ve kaliteli hizmet vermesi de oldukça önemlidir. Bundan ziyade telefon tamiri yapacak teknik servis çalışanı da alanında uzman ve işinin biliyor olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir